Och nu vet jag! Familjen Fjäderlätt finns i verkligheten. Det gör dom! Och en del släktingar till dom finns också. Jag fick livskryss på två fjäderlättar och deras nära släktingar alven och ala. Men det var inte lätt - inte ultralätt i varje fall.
Närkes Naturvandrare - det är namnet på mitt företag.
Just nu är min primära verksamhet att planera leddragning och att föreslå förändringar och förbättringar (broar, vindskydd, spänger etc) för att öka tillgängligheten när det gäller friluftsliv i länets nordliga delar - främst Nittälvsdalen.
Ett andra projekt är att besöka och dokumentera samtliga gratis övernattningsmöjligheter i länet. Det handlar om vindskydd, kolarkojor, stugor, lador, grottor med mera.
För det tredje guidar jag gärna små grupper i bergslagsnatur/kultur.
Närkes Naturvandrare
c/o Håkan Friberg
Postmästaregatan 49
70378 Örebro
073 2112 466
narkes.naturvandrare@gmail.com
Jag är Fjällvandrare - såväl sommar som vinter - oftast i de nordligare fjällen. Har på senare år utvecklats från dalkrypare till "enkeltopp-letare". Paddlar havskajak en gång om året dagarna runt Kristi himmelfärd. Ger mig då och då ut på cykelsemester - främst i Sverige och i våra grannländer.
Jag tycker att det är svårt att gradera min "aktivitetsnivå". Jag är ute mycket och borde därför klassas som "röd", men är absolut inte sportig. Jag är "grön" i så måtto att jag vill ut ännu mer.
Tycker om att skriva om mina upplevelser i naturen, men är för slö (dum?) för att lära mig göra en hemsida. Glad över möjligheten att publicera på Utsidan.
Läs gärna - och kommentera - mina Artiklar (dvs vandringsberättelser) och min Blogg (se ovan). Titta också gärna in på mina bokmärken. De finns uppräknade längst ner till höger. Där försöker jag göra lite reklam för vårt lilla - men innehållsrika - landskap, Närke.
Ibland under mina vandringar får jag för mig att filma lite. Dessa filmer läggs upp på youtube där jag kallar mig utsidanmajjen:
http://www.youtube.com/results?search_filter=0&suggested_categories=19&search_query=utsidanmajjen
Vill så mycket mer än jag förmår... och tiden går...
Intressen: Fågelskådning, Friluftsmat, Vandring, Turskidåkning, Långfärdsskridsko, Litteratur, Paddling, Snöskovandring, Skrivande, Släktforskning, Musik
Etiketter:
Länkar:
Maj
2022:
Maj, Augusti
2020:
Juli, September, December
2019:
April, Maj, November, December
2018:
April, Augusti
2017:
Januari, Mars, April, Augusti, Oktober
2016:
Januari, Februari, Juli, Augusti, November
2015:
Januari, Februari, April, Maj, Juli, Augusti, September, Oktober
2014:
Januari, Februari, Mars, April, Maj, Juni, Augusti, September, Oktober, November, December
2013:
Januari, Februari, Mars, April, Maj, Juni, Juli, Augusti, Oktober, November, December
2012:
Januari, Februari, Mars, April, Maj, Juni, Juli, Augusti, September, November, December
2011:
Februari, April, Maj, Juni, Juli, Augusti, September, Oktober, December
2010:
Januari, Februari, April, Maj, Juni, Augusti, September, Oktober, November
2009:
Januari, Februari, Mars, April, Maj, Juni, Juli, Augusti, September, Oktober, November, December
2008:
Januari, Februari, Mars, April, Maj, Juni, Juli, Augusti, September, Oktober, November, December
2007:
September, Oktober, November, December
Det är sant! Dom finns i verkligheten!
Nu ska ni få höra! I lördags befann jag mig nere i Bodafors, förstår ni. Officiellt var jag där för att besöka friluftsmässan, för man vill ju inte avslöja för vem som helst att man tror på tomtar, troll, alver, fjäderlättingar och annat oknytt. Men om sanningen ska fram så var det mest för att se om jag skulle få syn på några fjäderlättingar som jag åkte dit. Jag är ju en någorlunda van fågelskådare, så jag tänkte att jag gör på samma sätt som när jag letar fågel: Jag åker till ett ställe där fåglarna trivs. Så jag åkte till Bodafors.
Kilsbergen 5: Bergslagsleden - Pershyttan
Gamla Pershyttan är en mycket väl bevarad Bergslagsby i närheten av Nora, väl värd ett besök, men även naturen i omgivningarna är lockande. Det var inte alls planerat någon skogstur denna helg, men när den första riktigt vackra vårdagen lockade var det svårt att motstå suget. Kompisen Tommy hakade på och färden gick alltså till Pershyttan - utgångspunkt för en av de nydragna rundslingorna med Bergslagsleden som en del.
En sådan här dag är all natur vacker, men den norra och östra delen av slingan var ändå ganska intetsägande, men i och med att vi passerade hygget söder om Sundsmossen så blev det desto vackrare och desto mer intressant.
Fjällrävar på Helag (eller) Mitt första misstag
1976 var det dags för mitt första egenplanerade fjälläventyr. Två år tidigare hade jag genomfört min första fjälltur. Det var i det militäras regi och behandlas i detta blogginlägg: http://www.utsidan.se/blogs/majjens/10534.htm
Vi hade då enbart sett Helags på avstånd och jag ville gärna stifta närmare bekantskap med detta massiv. Medvandrare var min flickvän Barbro, min bästa kompis Tommy samt hans flickvän S. Barbro blev (och är) min hustru och Tommy är fortfarande min bäste vän. Dessa båda är dessutom mina flitigaste medvandrare. S däremot har aldrig mer satt sin fot i fjällen och det är nog delvis mitt fel.
Testosteronstinna jämtar? Fördomar på skam.
Jag funderade ett tag på vilken rubrik jag skulle sätta på denna text. "Vinter-Sarek 3" var vad jag först hade tänkt, men Jämtland på vintern förtjänar mer än att enbart fungera som träning för Sarek. Jag älskar de jämtska vinterfjällen.
Så var det då dags att testa pulkdragning "på riktigt". Det var aningen svårt att skapa stämning och förväntan på hemmaplan eftersom vårfåglarna kvittrade och snön hade lyst med sin frånvaro sedan lååång tid tillbaka. Men Storulvån öppnade välkomnande sin vita vinterfamn.
Fjälltur med skadad arm?
Ibland går inte saker och ting precis som man tänkt sig. Pulkan är i stort sett packad - ryggsäcken likaså. Planerna var klara: Storulvån - Tjallingen och sedan mot nordost upp i Bunnerfjällen via Västra Bunnerskalet. Därefter inga fasta planer - låta väder, ork och lust bestämma...
Och så går hustrun och skadar högerarmen... Hon är nästan helt kraftlös. Ja,ja - vi får se... Biljetterna finns ju så till Storulvån kommer vi i varje fall... Imorgon kväll bär det iväg.