Ända sedan jag var barn har jag varit intresserad av att skriva. En hel del av det jag skrev som ung var fiction, men jag gjorde även några försök att skriva fakta. När det sedan blev dags för yrkesutbildning la jag skrivandet på hyllan, och där befann det sig länge.
Som yrkesverksam lärare – jag undervisar i matematik, logistik samt ett antal andra ämnen – har det blivit en del skrivet i arbetet, men det är inte samma sak som att skriva en bok.
Men så blev det äntligen av! Det har alltså blivit en bok om Sarek, en vandringsguide, som kommer ut på Vildmarksbiblioteket i vår.
När jag första gången fick idén att skriva denna bok trodde jag inte själv på den. Dels tyckte jag inte att jag kunde tillräckligt mycket om området, dels verkade inte förlagen efterfråga en sådan bok. Men mest var jag osäker på min egen förmåga att skriva ihop något som ett förlag ville acceptera.
Jag nämnde saken för en av mina bröder som har frilansat som fotograf under större delen av sitt yrkesverksamma liv. Han såg en aning oförstående ut inför mina tvivel och sa ungefär: ”Det är klart att du ska skriva boken om du själv tror att den kommer att bli bra.”
Så jag satte igång och skrev på lediga stunder lite nu och då. Det var väldigt roligt! En grundregel när man skriver är ju att det ska vara något man känner tillfredsställelse att skriva om. Jag tänkte att om ingen skulle vilja ge ut boken har jag i varje fall haft många trevliga stunder. Och dessutom lärt mig en förfärlig massa nytt om fjällvärlden.
Det andra jag märkte var att skrivandet – och tänkandet – tog otroligt mycket tid. Jag läste om någon (författare?) som påpekade att den som vill skriva en bok måste offra någonting. Man kan inte skriva och samtidigt ägna en stor del av sitt liv åt TV, Internet eller andra tidsslukande sysselsättningar. Särskilt inte om man skriver på fritiden. (Dessvärre tror nog en del av mina vänner och bekanta att jag glömt bort dem, eftersom jag inte hört av mig på så länge.)
Särskilt på slutet tog boken nästan all ledig tid när mitt vanliga jobb var slut för dagen. Korrektur skickades hela tiden fram och tillbaka via mail, och det kändes som jag var intravenöst uppkopplad på Internet. Min gode vän Anders jobbade samtidigt hårt med allt arbete som hade med bokens foton att göra.
Nu det dröjer det ännu några veckor innan boken kommer ut från tryckeriet. Jag ser fram emot det med både förväntan och vånda. Tänk om det finns massor av fel som vi missat vid korrekturläsningen? Eller om de sista korrekturändringarna inte kom fram? Eller – hemska tanke – om någon viktig detalj i turbeskrivningarna är så otydligt skriven att den kommer att missförstås och leda människor vilse?
En natt drömde jag att jag missuppfattat hela idén med boken och att förlaget beställt en bok om Padjelanta istället – men att ingen upptäckt det förrän boken låg på tryckeriet. Det var som väl var bara en dröm!
Till sist har det varit väldigt inspirerande att vara med på Utsidan. När jag började skriva på mitt manus visste jag inte ens att Utsidan fanns. I så fall hade jag nog aldrig vågat sätta igång, med tanke på all den kunskap och erfarenhet som finns samlad här!
Under det fortsatta arbetet har jag många gånger låtit mig inspireras av er andra, av de synpunkter och erfarenheter som kommit fram på Forum, artiklar och på andra sätt. Men jag har också försökt att vara noga med att inte "stjäla" någon annans unika favorittur, infallsvinkel eller beskrivning utan istället gå tillbaka till mina egna erfarenheter och hitta ett eget sätt att förmedla dem på.
Så nu pustar jag ut efter en härlig - och arbetsam - tid. Och är ganska otålig att se det färdiga resultatet.






Minst ett exemplar av boken kommer du att få såld i varje fall...
Grattis! :-)
Ska köpa,se till att några ex hamnar på Ajtte museum i Jokkmokk
Vad spännande! Var kommer man att kunna få tag på boken? Det vore ju extra kul om den kom med bland de böcker man kan köpa via Utsidan. (Bilderna du tagit med i detta blogginlägg ger för övrigt väldigt stor mersmak!)
Tack för intresset och för idéer att sprida boken! Boken är skriven särskilt med tanke på Sarekvandrare som går första eller andra gången och inte är så vana vid området. Den kommer snart att kunna köpas hos vissa av de större bokhandelskedjorna, i butik och på Internet. Vildmarksbiblioteket annonserar också på Utsidan, men jag vet inte om just denna bok kommer annonseras särskilt. Det är möjligt att även vissa fjällstationer kommer att ha den.
Ska bli intressant att ta del av, helt klart.
Vad kul! Den boken ska jag helt säkert köpa.
Ja, den boken ser även jag fram emot att köpa och läsa!
Den ser vi gärna......
Vet du om Vildmarksbiblioteket ställer ut i år igen på Vildmarksmässan?
Förstår att du vaknade svettig efter den drömmen!
Svettig, jovisst! På förlagets hemsida (www.vildmarksbiblioteket.se) står att de troligen kommer att medverka på mässan. Man kan säkert maila dem och fråga. Nu ser jag också att provsidor från boken finns att ladda ner.
En ny bok om ett av Sveriges absolut vackraste naturområden! Den vill jag ha! Jag ställer mig i kön för att köpa din bok.
Ja, inför Sareks skönhet måste man kapitulera. Till saken hör också att en liten bok som denna aldrig kan göra området rättvisa. Så man bara måste upp och se själv! Jag återvänder säkert i år igen, även om det kan bli avstickare åt andra håll också.
Det var en fin liten bok du lyckats klämma ur dig av förhandstitten att döma. Jag tycker den andas personlighet och skärpa i utflykter och upplägg. Det är ju jättefint att Sarek hålles uppdaterat om färdvägar och nya idéer, allt kan ju inte hamna på internet ideligen, utan då här i en liten ny och praktisk bok.
Jag kan bara gratulera dig till det här så här kort på förhand.
mvh. Anders.
Instämmer i kören :-)... helt klart kommer jag att köpa din bok, man kan inte få för många böcker om Sarek. Utsidan bör ju utan tvekan lägga upp den i butiken... en liten smyglansering kanske ;-). Lycka till och hoppas att den första boken öppnar möjligheter för fler böcker från dig framöver.
[edit] Nu är den beställd!
Spännande! Låt oss veta när den kommer och var den kommer att finnas att köpa! Du har här på Utsidan visat prov på djupa kunskaper om fjällvandring i allmänhet och Sarek i synnerhet, så jag ser verkligen fram emot att ta del av det du skrivit.
Jag är uppriktigt tacksam över era positiva kommentarer om boken. Och väl medveten om att flera av er har gått mer i fjällen och i Sarek än vad jag själv har gjort. Sedan verkar det som Utsidans forum och bloggar inspirerar till att vilja skriva - så har det i alla fall varit för mig, och jag är säkert inte ensam.
Det var en fråga om Vildmarksbiblioteket kommer ställa ut på Vildmarksmässan i år och det kommer vi. Vi har monternummer AG43:03 och Hans fina bok om Sarek kommer finnas med, varm från tryckpressarna.
/Emma, redaktör och förlagsassistent på Vildmarksbiblioteket
Så kul att det blev av att du skrev boken. Den kommer säkert att vara till glädje för många som ska eller varit ute. Eller som inte kan men drömmer. Så kul att kunna förverkliga en dröm.Grattis!!!
Hej Hans,
Sällar mig till sällskapet som skall beställa din bok. Har bara varit i Sarek under vintertid, så ser fram emot att få inspiration till barmarksturer. Grattis till boken!
/Hilpi
Nu har din bok kommit! Jag var nära att kasta mig över den men nu har jag lagt den vid min packning. Jag åker till Abisko på fredag och då kan det vara bra att ha något att läsa på tågresan.
/ Bertil