I kväll har jag börjat träna för min livspremiär som MTB-tävlingscyklist.
I fredags hämtade jag min nyservade cykel, den har fått nya fälgar och cykelcrossdäck för jag tänker cykla lite i skogen istället för löpträning i höst.
I lördags tittade jag på MTB-tävling och kom på att jag kunde ju ha varit med och kört jag också...
Så nästa år, när Vista Mountain som tävlingen heter, firar 20-årsjubiléum,(det är visst Sveriges äldsta MTB-tävling), då ska jag vara med!
"Men då är det nog bäst att du kommer igång med lite teknikträning, mamma" sa dottern lite försiktigt. Det kloka barnet, som mycket väl vet vad terrängcykling handlar om, har förstås alldeles rätt.
Så ikväll har jag kört en timme blandat stig, grus och lite asfalt.
Jag trodde mina cykelmuskler var i bra form... det är nog bäst att hänga i med den träningen om det ska bli nån tävling för mej.
Men det sved i själen när leriga bromsklossar gnisslade mot de sprillans nya fälgarna.




Du kör väl med hjälmen på ute i terrängen,och kollar att tvättmaskinen är hel innan du ger dej ut på ett pass..Kul träning,och så kommer man ju ut i skogen även när man inte springer.
Min hoj hackar lätt irriterande på en växel,dax för service kanske.Och vinterdäcken har kommit på,garderar för morgonhalkan.
Jag kör ALLTID med hjälm, är så van vid det så jag känner mej naken utan!
Va? Har du inte skivbroms :)
Lycka till.
Skivbroms är bra då slipper man det problemet ,
Får man fråga vad vista mountain är för sorts tävling?
Nä, inga skivbromsar :(
Kanske kan uppgradera hojen med det...
Uj, vågligt att anmäla sig till MTB-tävling.......det ser alltid lite läskigt ut när de kommer farande i skogen.... ;)
Åh, vad jag oxå skulle vilja börja cykla igen. I morgon vet jag om jag får heltid på universitetet. Om jag får det utmanar jag dig på Vista Mountain nästa år kära mor! Lerigast vinner!
Jahopp, jag fick jobb! Du är utmanad!