Producent av dokumentärer, expeditioner, bloggar, foton, böcker och guidar turister då och då.

Expedition Jemen; Alla resor och rapporter

Utan tvekan är det så att Jemen förändrade mitt liv till det oerhört mycket bättre!

Jag har nu samlat all rapporter från de tre resorna under en helt ny sajt, nämligen denna:

Jemen Expeditionerna

Men, den första färden, den som mest förändrade mitt liv, finns blott att läsa på engelska här:

An Explorer Learning Arabic

Min förhoppning är att alla dessa kan ge en ny mycket positiv bild på detta fantastiska land och dess lika underbara människor. Och även locka andra att åka dit och bli nya människor. Bättre sådana!

Hur vill du att dina barn skall minnas dig?

Skriv en artikel Hur Du Vill att Dina Barn Skall Minnas Dig bad en vän i Stockholm förra veckan. jag har försökt nu.

Ett rop på hjälp! Vänner kidnappade i Jemen!


Jag såg filmen här ovan för några dagar sedan och sedan dess har jag känt en enorm gnagande oro inombords. Det är två bekanta från Sanaa, huvudstad i Jemen, Judith och Bou från Holland. Jag visste att de redan den 15 juni hade kidnappats utanför sitt hus och förts bort. När jag först hörde, var min första tanke, jag hoppas det är någon av klanfederationerna som ligger bakom och inte Al Qaeda. Skillnaden är liv och död. Gällande klanerna, så har de i 100 tals år använt sig av kidnappning för att oftast göra sin röst hörd för en svag och döv regering som glömt att de finns till. Det har också gjort att det trots alla kidnappningar funnits en viss förståelse för stammarnas kidnappningar, mycket beroende på att ingen dödats och när jag först anlände till Jemen år 2009 skämtades det om att det var inte hela världen om man blev kidnappad. Det innebär fritt husrum, en kulturell upplevelse och god mat. 

Tre foton som gett mig positivt perspektiv på livet

Häromdagen satt jag och grillade i en park här i Malmö när jag såg en lokal fotograf följa ett gäng människor som hamnat lite snett i livet till följd av för hög alkohol konsumtion. Jag tänkte, att kanske ger det perspektiv både för fotografen och de fotograferade. Till det bättre. Så tänkte jag på tre bilder jag tagit som gett mig extra starka känslor och som gjort skillnad. Alla tre tagna i Jemen.

Expedition Frozen Frontier, sista veckan; "Jag klarar inte lukten och lorten."

Det blev avsevärt varmare den sista veckan. Nätterna låg fortfarande under -45, men under dagarna var det ibland rena värmeböljan runt -30 grader och det gjorde att den sista biten blev bekvämare. men inte lättare. Här var taigan mycket tätare, isarna öppnare, mycket mindre snö, men likväl tillräckligt med snö att det blev skare ibland, vilket ställde till det för renarna, som har svårt att ta sig genom denna. Tänk vilken underbar varelse renen är! Än är den helt överlägsen som reskamrat i den sibiriska tajgan. Den behöver inget bränsle förutom vad som erbjuds i skogen, den kan ta sig fram där vare sig skoter, hundar eller hästar kan och den erbjuder dess mänskliga kamrater alltifrån kläder till kött. Perfekt

Sida: Första Föreg. 1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 69 Nästa Sista 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips