Producent av dokumentärer, expeditioner, bloggar, foton, böcker och guidar turister då och då.

Expedition Frozen Frontier; Expeditionen i hamn

Jag vill bara skicka en hälsning till Er läsare att Nu är jag hemma igen efter en av de mest fantastiska äventyr jag någonsin varit med om!

I första hand den starka kylan, det sagolika vinterlandskapet och att leva med de evenska renskötarna Tolya, Slava, Vika och Juri Grogorovitj har varit en fantastisk upplevelse som jag skulle ranka med de bästa i mitt liv.

Just nu har jag oerhört med efterarbete och lämnar därför blott denna korta rapport, samt följande länkar:

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2013-03-15 17:19   Johan Stadling
Wow, vilken upplevelse!
Ser fram emot mera material från resan! :-)
 
Svar 2013-03-16 00:12   explorermikaelstrandberg
Hej johan!

Jag håller fortfarande på med efterproduktion, som är så, så, så....oändlig, så inom 2 veckor så skall jag ha ettan där, men läser du engelska finns allt här på min hemsida....tack för ditt intresse! M
 

Läs mer i bloggen

Jag packar igen

Packar igen.
Det gör mig alltid glad.
Det betyder äventyr. Ett mer krävande liv, men på ett bra sätt. Bra människor, tydligt syfte och oftast bättre sömn än hemma.

Sedan jag kom tillbaka från Kirgizistan i början av augusti har livet varit allt annat än enkelt. Jag vet att jag är väldigt privilegierad på alla sätt, men tomheten efter en expedition bryr sig inte om sådant. Den kommer ändå. Och med åldern blir den inte mildare. Man ser saker klarare. Man ser vad som håller på att glida en ur händerna.

Tvärs över det frusna gränslandet

”Äsch, det är normalt!” sa Jura Grigorovitj till mig när jag påpekade att köldsprickorna på båda hans kinder blödde.

Men det var inte normalt ens för Jura och hans eveniska renskötarkollegor—Tolja; Slava, gruppens ledare; och Slavas hustru Vika. De skulle föra mig och mina tre Sakha-baserade teammedlemmar—Egor, Jura och Bolot—sexhundra kilometer söderut från byn Uchugaj i Jakutien till Ochotska havet. Vi hade 35 renar och 16 träslädar till vårt förfogande för att frakta nästan ett ton mat, bränsle och utrustning. Färden gick längs en sekelgammal handelsled genom jordens kallaste bebodda område och skulle ta 50 dagar.

Jag vill inte hem

”Jag vill inte åka hem”, sa Dana till kameran. ”Det är något med Sverige som är svårt. Jag kan inte förklara det.”

Jag gjorde de sista intervjuerna med tjejerna—ögonblicket på varje resa när jag försöker fånga det vi kan ha missat längs vägen. Bakgrunden var den röda klippväggen ovanför Jeti-Ögüz, Sju tjurar, brinnande i solen. Dana var redan inne i den där post-expeditionsdippen, trots att vi hade en vecka kvar i Kirgizistan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips