Producent av dokumentärer, expeditioner, bloggar, foton, böcker och guidar turister då och då.

Användarnamn: explorermikaelstrandberg

Intressen:

Mer på profilsidan


Tjejerna har gjort det igen!

Tjejerna har gjort det igen!
134, 5 mil från Malmö till Kapellskär!
Vi anlände till vår slutdestination Kapellskär igår. Efter 51 dagars trampande. Härifrån startar vi fas 2 av färden med att ta färjan till Finland. De sista tre dagarna hade vi sällskap av det fantastiska film teamet Sofie och Samir. Underbart! Jag är oerhört stolt över tjejerna. och Pam. Och Sofie och Samir!
Total med förra årets cykling har tjejerna avverkat 2945 km!
Vårt mål i Sibirien är nu bara 260 mil borta!
Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2021-08-06 11:51   OBD

BRAVO!
Fantastiska tjejer du har. Ibland säger man att "äpplet faller inte långt från trädet". (Jag har även hört/sett ordspråket sägas/skrivas med ´päronträdet´ vilket jag tycker verkar litet långsökt). Hursomhelst, tjejerna har ju att brås på.
 
Svar 2021-08-06 12:51   explorermikaelstrandberg

Tack Bertil! Äpplet, ja....kanske kottar? M
 
2021-08-16 19:54   fowwe

Ja, det här var verkligen imponerande. Vilka kämpatakter! Måste vara ett stort äventyr att kunna göra det tillsammans som familj. Heja!
 
Svar 2021-08-17 07:42   explorermikaelstrandberg

Så är det! En fantastisk tid! Nu är den lätta biten gjord....
 
2021-08-30 09:21   Anders Hermansson

Sista bilden i artikeln säger allt, kämpa på.
 
Svar 2021-08-30 16:40   explorermikaelstrandberg

Som livet generellt!
 

Läs mer i bloggen

Innan vägen blev mitt liv

Det här är jag i lägenheten i Dala Järna 1986.

Jag är 24 år gammal och väntar på att min bror ska köra mig till Arlanda. Om några timmar ska jag flyga till Chile. Där börjar det som senare skulle bli mitt liv, även om jag inte visste det då. Eller kanske visste jag det ändå. Kanske inte i huvudet, men i kroppen. I kroppen visste jag det. Den hade redan bestämt sig.

Expedition Defender X. London till Istanbul

Fem timmars sömn.

Lite mer än fem, om jag ska vara generös. Samma natten innan. Samma för de flesta i teamet, misstänker jag. Så funkar Defender X. Full fart, även när allt man gör är att sitta i en bil och se världen glida förbi utanför rutan.

Dags för Defender X Expeditionen igen och en bakgrund

London till Sydney och allt som är fel med det

Imorgon flyger jag till London.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.