Producent av dokumentärer, expeditioner, bloggar, foton, böcker och guidar turister då och då.

Mannen Med Barnvagnen 1 september 20.00 SVT2

Tillsammans med sin tvååriga dotter Dana i barnvagn beger sig filmaren Mikael Strandberg 75 mil till fots från Moss Side, ett av Englands mest fattiga områden till det rikaste, Buckingham Palace i London. Resandet har alltid varit ett sätt för honom att försöka hitta och förstå meningen med livet. I det här fallet också för att försöka förstå ett England där foodbanks, livsmedelsbanker, växer fort i ett land där många människor inte har mat för dagen samtidigt som han besöker en av världens dyraste privatskolor.

Och för er som inte har tålamod att vänta, finns den här på SVT Play http://www.svtplay.se/video/10021900/mannen-med-barnvagnen/mannen-med-barnvagnen-avsnitt-1

Åsikter om filmen finns redan nu här https://www.facebook.com/explorermikaelstrandberg

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2016-09-03 18:47   scandiaca
Mycket bra film! Rekommenderas!
Erik
 
2016-09-07 09:19   fowwe
Sevärd film om tre personers färd genom ett stycke England. Den försöker här och där skrapa på den fina engelska fernissan för att se vad som finns under. Men det visar sig inte alltid vara så enkelt. Tack att jag fick följa med!
 
2016-09-07 09:47   explorermikaelstrandberg
Här finns lite mer reaktioner på filmen om ni har lite tid att döda, http://www.mikaelstrandberg.com/2016/09/04/mannen-med-barnvagnen-reaktioner-fran-folk/
 

Läs mer i bloggen

Tvärs över det frusna gränslandet

”Äsch, det är normalt!” sa Jura Grigorovitj till mig när jag påpekade att köldsprickorna på båda hans kinder blödde.

Men det var inte normalt ens för Jura och hans eveniska renskötarkollegor—Tolja; Slava, gruppens ledare; och Slavas hustru Vika. De skulle föra mig och mina tre Sakha-baserade teammedlemmar—Egor, Jura och Bolot—sexhundra kilometer söderut från byn Uchugaj i Jakutien till Ochotska havet. Vi hade 35 renar och 16 träslädar till vårt förfogande för att frakta nästan ett ton mat, bränsle och utrustning. Färden gick längs en sekelgammal handelsled genom jordens kallaste bebodda område och skulle ta 50 dagar.

Jag vill inte hem

”Jag vill inte åka hem”, sa Dana till kameran. ”Det är något med Sverige som är svårt. Jag kan inte förklara det.”

Jag gjorde de sista intervjuerna med tjejerna—ögonblicket på varje resa när jag försöker fånga det vi kan ha missat längs vägen. Bakgrunden var den röda klippväggen ovanför Jeti-Ögüz, Sju tjurar, brinnande i solen. Dana var redan inne i den där post-expeditionsdippen, trots att vi hade en vecka kvar i Kirgizistan.

Möda och glädje i Karakol‑dalen i Kirgizistan - En utmanande fyradagarsvandring leder till ett ögonblick av ren föräldra

Tillbaka i lägret: utmattning och lättnad
Jag upplevde ett av de lyckligaste ögonblicken i mitt liv i Karakol‑dalen i Kirgizistan för två dagar sedan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips