Producent av dokumentärer, expeditioner, bloggar, foton, böcker och guidar turister då och då.

Användarnamn: explorermikaelstrandberg

Intressen:

Mer på profilsidan


39 år i samma bransch

39 år. Så länge har jag lyckats behålla det här jobbet. Osannolikt egentligen. Men det hade inte gått utan alla de fantastiska människor jag mött längs vägen som ställt upp i vått och torrt. Och många gånger varit helt avgörande för att jag skulle kunna fortsätta.


Bilden nedan är tagen den 28 februari 1986 i mammas lägenhet i Dala-Järna. Jag hade vaknat på morgonen sittandes framför TV:n och ordentligt chockad över en nyhet som skulle förändra hela landet, statsminister Olof Palme hade blivit mördad. Samma dag som jag skulle transporteras till Stockholm av min älskade bror, och flyga till Santiago de Chile för att påbörja cykelturen från Chile till Alaska.
Min förhoppning då var att jag efter äventyret skulle kunna försörja mig på det jag hade genomfört. Föreläsningar, tidningsartiklar och böcker. Så blev det. Jag fick t.o.m. vara med i riksradio och på TV, i reseprogrammet Packat Och Klart. Här kan ni se inslaget med intervjuaren Rolf-Egil Bergström, https://vimeo.com/20589771


Jag föreläste som en galning i 8 månader, rekordet var 29 föreläsningar en vecka, många lektioner i kommunens olika skolor. Och så gav jag mig iväg på Nordkap till Sydkap-cykelturen. Och än är jag inte klar med äventyren. Tveklöst är det så att jag är extremt lycklig lottad som har haft förmånen att i stora drag varje dag sedan startdagen fått göra det jag vill.
Men utan alla fantastiska människor längs vägen, som dykt upp vid de tillfällen, när jag behövde hjälp för att gå vidare. På alla livets plan. Och därför är det på sin plats att försöka minnas alla. Jag nämner inte familjen här, för de har alltid funnits där, min bror, morsan, mina barn och så vidare. Utan de här människorna som bara dykt upp och gjort sådan skillnad! Jag skall försöka minnas alla och jag är alla dessa starka personligheter tacksam å det djupaste.


Gösta Tysk, Lars Wanfors, Gunnar Andersson, Lars Thörngren, Lars Johansson (Äppelbo), Göte Pettersson, Rolf-Egil Bergström, Leif Sixtensson, Olle Widell, Björn O. Henriksson, Rune Dahlberg, Mats Carlsson-Lenart, Ann-Louise Röneståhl-Ek, Brita Kohlström, Mikael Bedrup, Mikael Lexhed, Ingemar Persson, Lars Säfström, Bibi Röödöö, Anders Wennersten, Titti Lech, Geoconda Manzano, Ragnar Dahlberg, Anja Kontor, Stefan Zetterberg, Johan Ivarsson, Erik Jeverstam, Frank Juklestad, Alexandra Foley, Barry Moss, Richard Wiese, Karin Alfredsson, Stina Wollter, Dag Hernried, Gunnel Angberg, Torkel Insulander, Johan Benstorp, Karin Bernesson, Anders Åberg, Talib Omar, Shane Winser, Oliver Steeds, Lorie Karnath, Peter Elam Håkansson, Anna Elam, Folke U Persson, Fred Goldberg, Lars Rydén, Monica Hjemdahl, Pamela Elsafy, Faris Al-Sanabani, Tanja Holm, Marianne Ahrne, Sheikh Al-Maskri, Nils Oskarsson, Michael Rosenblum, Dana Sarhan, Assaf Maakaroun, Georgia Villalobos, Robert Atwater, Mohammed Almarwiny, Johan Eklund, Hussein Al Sanaani, Amin AL-Ibb, Urban Boväng, Svend Hardenberg, Anda Mikkaelsen, Umut Özkirimli, Dogan Tilic, Malcolm Dixelius, Robert Palm, Robert Pittfield, Karl-Emil Richardsen, Ingrid Dokka, Kim Christiansen, Sam Maynard, Dmitry Shparo, Borge Ousland, Mikael Mattsson, Klara Bond, Johan Simonsson, Malene Oppheim, Egor Makarov, Lisa Nyed, Joakim Strand, Ulrika Rang, Charlotte Madsen, Leif Stenberg, Christer Lindh, Юрий Бережнев, Steve Brooks, Christer Svensson, Sofie Rördam, Hannah Pierce-Carlson, Samir Dounas, Steen Erik Holm and Jeff Willner.


Jag kommer att komplettera namn efterhand som jag minns eller får hjälp att minnas!

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer i bloggen

Portraits of Karlag. Ondskan sitter fortfarande i väggarna

Jag skriver det här nu av en enkel anledning.

Theo har gjort en mycket bra film.

Att få gå vilse

Jag hittade ett foto av mig själv häromdagen.

Till Mina Tjejer, Eva och Dana

Till mina döttrar, Eva och Dana


Tjejer,
Klockan är två på morgonen. Jag har haft en sån där natt igen. Ni vet när jag går upp, gör starkt kaffe, går runt i huset och försöker intala mig att jag inte ska titta på nyheterna. Och så gör jag det ändå.
Jag befinner mig i någon sorts chock över världsläget. Det känns som om det gått fort. För fort. Som om vi halkat från det ordnar sig till att det här kan bli farligt på riktigt utan att någon hann bromsa.
Och jag skriver det här för att ni är det viktigaste jag har. Inte för att jag tror att allt är kört, utan för att jag vill att ni ska förstå hur jag tänker och vad jag hoppas att ni bär med er.
När Ryssland gick in i Ukraina var det som om något brast. Inte bara ett krig. Utan en regel. En grundregel.
Efter andra världskriget skapade världen FN-stadgan, och i den finns en princip som är så enkel att den nästan låter självklar, man får inte hota eller använda våld mot andra länders gränser eller självständighet. Små länder skulle ha samma rätt som stora. Det var ett försök att göra världen mindre barbarisk.
Det är den principen som trampas på nu. Det är därför det känns annorlunda.
Och det är också därför det som händer i Arktis och kring Grönland gör mig rädd på ett nytt sätt. Ukraina var fruktansvärt, men det låg längre bort i kroppen. Arktis ligger nära oss. Det påverkar Danmark. Norge. Sverige. Våra hav. Våra vägar. Vår trygghet.
Jag tror att en del av rädslan handlar om just det: när hotet kommer nära, när psykologiskt avstånd försvinner, då blir det inte en nyhet. Då blir det något man känner i magen.
Arktis är inte bara is och björnar. Det är resurser. Nya sjövägar. Strategi. Stormakter som flyttar fram positioner samtidigt som isen smälter. Det är ett område där klimatet och geopolitiken möts och det är inte en bra kombination.
Ni frågade mig vid middagen igår varför jag är så tagen av allt det här.
Ett av svaren är att jag aldrig trodde att vi så snabbt skulle hamna i en tid där auktoritära ledare blir norm igen. Att USA, som på många sätt varit en symbol för frihet och öppenhet, skulle dra åt ett hårdare, auktoritärt och mer cyniskt håll. Att Ryssland skulle fortsätta gå den väg det gör. Att Kina skulle bli allt mer offensivt mot omvärlden.
Det blir mer vi och dom. Mer stängda gränser. Mer misstänksamhet. Mer kontroll. Som resenär har jag aldrig känt det så tydligt som de senaste åren.
Och det finns drivkrafter bakom det som är större än enskilda personer: rädsla efter kriser, växande klyftor, ekonomisk osäkerhet och en digital värld där algoritmer belönar ilska, konflikt och förenkling.
Det är svårt att bygga samhällen på det.
Det andra som håller mig vaken är klimatet.
Klimatet är inte en fråga bredvid allt annat. Det är en förstärkare. Det gör redan svåra saker svårare som mat, vatten, ekonomi, konflikter, migration, försörjning.
Globalt ser vi mer extremt väder. Värmeböljor, torka, skyfall, bränder. Skördar slår fel. Priser rör sig. Människor tvingas fly.
Och här hemma märker vi det också. Inte som undergång, men som förändring, exempelvis mildare vintrar, regn på snö, kortare säsonger. Sälen och Lima är en symbol för det. Där vi har stugan. Vintern blir mer osäker, och det påverkar människor som lever av den.
Jag tänker också på vår stuga i Lima. För mig är den inte bara ett hus. Den är en plats där man kan andas. Där man kan leva enklare. Där man kan klara sig bättre om världen blir mer stökig, oavsett om det handlar om elavbrott, skyfall eller bara behovet av lugn.
Jag lyssnade nyligen på Martin Krag i en P4-intervju. Han sa något som stannade kvar i mig, han kunde resa fritt som tonåring, men hans barn kommer att leva i en mer begränsad värld.
Jag känner igen mig.
När jag var 13–15 rörde jag mig på ett sätt som kändes självklart. Det fanns risker, men världen kändes öppen. I dag är det annorlunda. Inte bara på grund av krig och terrorhot, utan också på grund av klimatet, ekonomin, övervakningen, och att allt ska dokumenteras, bedömas, jämföras.
Begränsningen handlar inte bara om var man får resa. Den handlar också om en känsla. Att framtiden inte är oändlig, utan villkorad. Att man måste väga saker, tänka längre, vara mer medveten.
Det är tungt. Men det kan också föda något bra. Ansvar, mognad, omsorg, verklig frihet, den som inte bygger på att någon annan betalar priset.
Och här kommer det viktigaste.
Jag tror inte att ni är chanslösa. Tvärtom. Jag tror att ni redan har sådant som många andra saknar.
Ni har levt ute. Ni har frusit och skrattat och löst problem. I extrema områden. Ni vet att det går att klara sig med lite. Ni vet att man måste samarbeta. Ni har sett världen med egna ögon, inte bara genom en skärm.
Det vi ska fortsätta träna på tillsammans innan jag gör vidare till högre utforskning är två sorters mod:
Modet att säga ifrån när något är fel, även när man riskerar att bli obekväm.
Modet att göra rätt saker länge, även när det går långsamt och ingen applåderar.
Och en sak till. Att hålla fast vid människor som vill väl. För de finns. De syns bara inte alltid i flödet. Men vi möter dem överallt när vi reser.
Jag skriver inte det här för att skrämma er, utan för att ni ska förstå att jag tar världen på allvar.
Men också för att jag vill att ni ska känna det jag kände när jag växte upp.
Jag föddes 1962 och växte upp i 60- och 70-talets Sverige. Folkhemmet var inte perfekt, men det fanns en idé om att vi byggde något tillsammans. Att en murarson kunde ha samma chans som någon annan. Gratis skola. Sjukvård. Bibliotek. Idrott. Tillit.
Det är en viktig erfarenhet att bära: att samhällen kan byggas. Att solidaritet inte är en slogan, utan ett system. Och att det går att välja det igen, även om det ser annorlunda ut i dag.
Så! Vi kör en ny expedition i sommar. Oavsett.
Inte för att fly från världen. Utan för att öva på att leva i den. Tillsammans.
Er pappa

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips