Producent av dokumentärer, expeditioner, bloggar, foton, böcker och guidar turister då och då.

36 mil på cykel från Borlänge till Sundsvall, etapp 2

Hej!

Tänkte nämna att döttrarna och jag cyklade ytterligare drygt 36 mil under deras höstlov nu, från Borlänge till Sundsvall över skogen. Bara drygt 1000 mil kvar till Khatanga. Fina tjärnar, sjöar och älvar, slitna bygder, tomt på andra cyklister, mycket Yngve Frejs fornminne känsla, kurviga, backiga vägar, mycket ungskog, urusel restaurang mat (hur står glesbygden ut med bara pizza och kebab?), men en kanontid tillsammans! Jag tänkte skaffa pakethållare fram åt de två. Någon här då som har koll på mindre pakethållare fram?

Här är ett klipp från första biten från Malmö https://youtu.be/54lMp2560Jk

Bästa tiden med döttrarna helt klart!

Mer bilder här https://photos.app.goo.gl/1fHxnFbZWB1EsHuW7

Och alla stories här https://www.facebook.com/explorermikaelstrandberg

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2020-11-08 10:01   nkghansson
Jag fick hjälp att montera en liten enkel pakethållare fram på min ihopfällbara Helkama Jekku cykel av ett litet enmanscykelföretag i Växjö. Tror han tog pakethållaren från en amerikansk ihopfällbar cykel. Blev jättebra! Nu har jag två framväskor där.
 
Svar 2020-11-08 13:34   explorermikaelstrandberg
Stort tack för detta, kollar! M
 
2020-11-08 10:10   OBD
Oj, vilka döttrar du har!
Hoppas det går bra med resten av färden Lycka till!
 
Svar 2020-11-08 13:34   explorermikaelstrandberg
Helt rätt och tack Bertil! M
 

Läs mer i bloggen

Tvärs över det frusna gränslandet

”Äsch, det är normalt!” sa Jura Grigorovitj till mig när jag påpekade att köldsprickorna på båda hans kinder blödde.

Men det var inte normalt ens för Jura och hans eveniska renskötarkollegor—Tolja; Slava, gruppens ledare; och Slavas hustru Vika. De skulle föra mig och mina tre Sakha-baserade teammedlemmar—Egor, Jura och Bolot—sexhundra kilometer söderut från byn Uchugaj i Jakutien till Ochotska havet. Vi hade 35 renar och 16 träslädar till vårt förfogande för att frakta nästan ett ton mat, bränsle och utrustning. Färden gick längs en sekelgammal handelsled genom jordens kallaste bebodda område och skulle ta 50 dagar.

Jag vill inte hem

”Jag vill inte åka hem”, sa Dana till kameran. ”Det är något med Sverige som är svårt. Jag kan inte förklara det.”

Jag gjorde de sista intervjuerna med tjejerna—ögonblicket på varje resa när jag försöker fånga det vi kan ha missat längs vägen. Bakgrunden var den röda klippväggen ovanför Jeti-Ögüz, Sju tjurar, brinnande i solen. Dana var redan inne i den där post-expeditionsdippen, trots att vi hade en vecka kvar i Kirgizistan.

Möda och glädje i Karakol‑dalen i Kirgizistan - En utmanande fyradagarsvandring leder till ett ögonblick av ren föräldra

Tillbaka i lägret: utmattning och lättnad
Jag upplevde ett av de lyckligaste ögonblicken i mitt liv i Karakol‑dalen i Kirgizistan för två dagar sedan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips