Vi vandrar nästan varje helg ovasettt väder och vind. På sommaren tar vi även fram vår canadensare eller havskajak och tar en tur i en å, sjö eller havet.

Thomas är en stor friluftsentusiast
På hemsidan kan ni beställa en e-bok om 6 unika tips inom vandring och 12 allmäna tips www.traneving.se.

I januari 2012 tilldelades Thomas tillsammans med Helena titeln ÅRETS NÄRÄVENTYRARE 2011.
2013 Adventure Nights
2014-2015 Peak of Sweden
2016 Peak of Denmark

Användarnamn: Traneving

Intressen: Alpinism, Fågelskådning, Klättring, Friluftsmat, Hundspann, Vandring, Turskidåkning, Långfärdsskridsko, Navigering, Bär & svamp, Paddling, Foto, Ridning, Utförsåkning, Resor

Mer på profilsidan


Kategorier:

Etiketter:

Sommarvandring i Argentiere (Chamonix) på Grand Balcon Syd och Grand Balcon Nord

Vi inledde dagens vandring med att ta Lognan liften i Argentiere upp till mellanstationen på 1972 m.ö.h. Längre upp på bergen låg det rätt mycket snö kvar men här nere vid mellanstationen var det fritt från snö.

Behöver man verkligen handla alla kartor för att komma ut i naturen????

Tycker du att det är svårt att komma ut i naturen?

Här i Sverige har vi så fantastiskt fin natur och också ofta nära inpå knuten bara man väljer att se den.

Vandring på Petit Balcon Nord och Petit Balcon Syd i Argentiére (Chamonix) – Mount Blanc dalen

Så var det äntligen dags för vår årliga resa ner till Alperna. I år tog vi sikte på Chamonix i Frankrike. Här har vi varit en gång förut (2005) men vi kände nu att vi inte gjort allt man kan göra och se runt Mt Blanc.

Vilken fantastisk vandringssommar vi har haft - Ett smakprov på vad som kommer....

Vilken fantastisk sommar vi haft!

Varför får man inte vandra mellan L.Alby-Pilsbo på Upplansleden?

Till denna bit av Upplandsleden finns det ingen officiell karta!

 Antagligen är det markägare som satt stopp för vandring denna bit. Det tycker vi är synd eftersom det faktiskt går att vandra denna bit mestadels på små grusvägar. En stor bit går genom ett friluftsområde och just friluftsområden brukar vara rätt knepiga med regler om obehöriga på sina områden. Antar att det är här problemet ligger.

Sida: Första Föreg. 1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 41 Nästa Sista 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips