Det här med Geocahing kan bli lite underligt ibland men kul.
Vi var i helgen och tog några cachar. På lördagen bl.a vid Hässelby Slott. Där träffade vi på en "Travel Bug". En registerad liten figur som hade rest runt länge. Från Finland 2005 vidare väldigt länge i Holland och sedan rest vidare till Tyskland. Under förra året kom han till Sverige och precis alldeles nyss till Stockholm och Hässelby Slott. Det fanns 2 olika uppdrag på honom. Jag vill träffa andra Travel Bugs och jag vill hem till Finland.
Holgeri hade blivit fotgraferad med en massa Travelbugs i Holland och Tyskland. Vad kunde vi hjälpa till med då? Hem till FInland så klart.
Thomas syster var och hälsade på och i söndags skulle hon bli skjutsad till Centralstationen. Vi tog med oss Holgeri och efter avlämning av "syster" åkte vi mot Tallink-Siljaterminalen där vi hade sett ut en cache. Där lade vi Holgeri och hoppas att nu att det antingen kommer en finne och tar med den hem , eller en svensk geocachare som är på resa mot Finland. Cachen vi lämnade Holgeri vid var en "känd" cache för Travel Bugs som är på väg till eller från Finland.
Hoppas bara inte den blir stulen av mugglare = (Icke geocachare)
Det här låter lite som Harry Potter!!!! Tokigt men roligt.

Holgeri med sin Travelbugbricka
Se mer på vår hemsida om Holgeri www.traneving.se under Geocaching cache 11-14
Thomas & Helena



Vilket söt liten rosa finne!
Klart att han ska hem igen.
Leksaksdjurens öden och äventyr i människovärlden.Jo,det engagerar alla dessa resande gosedjur!
Hoppas han kommer hem.
Man kan följa hans resa på nätet....men man måste vara medlem.
Så, vi får ett mail när han flyttas från cachen i värtahamnen. Ungarna tycker detta är tokroligt!
Igår fick vi ett meddelande om att Holgeri är på väg hem till Finland. En kryssningsgäst hade gått iland en timme och tagit med sig Holgeri. Än så länge vet vi inte vart i Finland
Nu har Holgeri blivit avsläppt i en cache mellan Åbo och Helsingfors
Vilke märklig liten värld i världen... men söt var han, Holgeri!
Detta är en märklig värld man har blivit biten av. Nu har vi redan avverkat 27 Geocachar på 1 månad