Tänk att man kan gå och längta efter snö??!!
De flesta man pratar med vill inte ha snö.
Det måste vara något fel på mig som verkligen gillar snö, detta härliga vita pulver!!!!!!!!!!!!!!!
Finns det något bättre än att vakna en kall morgon med strålande sol, gnistrande vit natur och höra knarret från snön när man går fram?
Kanske är det för att jag är född i fel ände av Sverige (Skåne) som jag gillar snö så mycket.
I Skåne tar barnen fram pulka när det är rimfrost på gräset för att på något sätt få användning för pulkan/skidorna man fick i julklapp.
Flyttade till Stockholm för 6 år sedan och blir helt löjligt betagen varje gång det faller vita härliga flingor från skyn.
Kom ut från jobbet i förra veckan och ner från himlen dalade dessa härliga vita flingor.
Blev helt galet glad av åsynen av snön och log som ett fån. Mötte några jobbarkompisar vid dörren och uttryckte min glädje över snön som föll mot marken. De kunde inte förstå min förtjusning och tittade på mig som om jag kom från annan planet!
Snart är det jul/nyår och vi kommer att åka till vår stuga i Idre.
Längtar så det värker i varje liten del av min snö beroende kropp efter ett åk i backen!
/Helena




Jag längtar också efter snö!!!! Det går inte att säga att det är vinter förrän det ligger ett ordentligt lager med detta härliga på marken. Det blir ljusare, det blir tystare, det blir konstigt nog varmare.... känns det som? Och den varma chokladen smakar godare. Vår, sommar och höst i alla ära men det är i mina ögon vintern som är den härligaste årstiden. Och som sagt - ingen snö, ingen vinter... Nu bor jag på södra Island och här kan jag sorgligt nog inte räkna med någon snö, mer än i form av ett fjuttigt lager som tinar bort samma dag eller i bästa fall dagen efter... Någon gång händer det att det kommer lite mer som dessutom ligger kvar men det är inget som duger till att åka skidor på! Hmmm... bor jag kanske i fel land trots allt???
Södra Island verkar ha ungefär samma snöförhållande som Malmö, dvs. inte mycket att hänga i (eller lägga under) julgranen :)
Du har min fulla förståelse!!
Hur kan man inte längta efter snö,svarar en svårt miljöskadad skidåkare.
Användbar vit ren kallsnö i tillräcklig mängd ska ligga från november och avslutas med skare i april/maj samtidigt som man börjar med "sommaraktiviteter".
Det är alla dom som INTE gillar snö det är fel på - inte dej!
Jag gillar också snö. Men här uppe i norr så hinner man bli less eftersom vi har vinter oftast från november fram till slutet på mars, och har man tur har snön tinat bort i mitten på maj. Har varit med om snöfall på midsommar.Det är lagomt roligt.
håller med dig till hundra procent! snö är så befriande när man bor i en stressig stad. Att komma i väg och få åka ett par dagar ger ny energi till allt annat trisst.