Bloggar > Tranevings Friluftsblogg > Sommar och sol - ...

Tranevings Friluftsblogg

Vi vandrar nästan varje helg ovasettt väder och vind. Om det är riktigt kallt åker vi långfärdsskridsko eller åker iväg till Dalafjällen och åker turskidåkning. På sommaren tar vi även fram vår canadensare eller havskajak och tar en tur Se vår hemsida www.traneving.se för att se allt vi har gjort.

Sommar och sol - Med kajak genom ett sommar Stockholm

Även om det ser ut som om vi inte gjort någon aktivitet sedan i augusti så stämmer inte det. Vi är fortfarande ute varje helg och vandrar och som ni säkert har upptäckt ligger vi lååångt efter med vårt bloggande!

Framöver kommer vi att försöka blogga lite oftare för att komma ikapp det vi ligger efter…….

Skönt var det i alla fall att äntligen känna sig frisk och komma ut med kajaken den 21 augusti. Vi satsade denna dag på en kortare tur på ca. 1,2 mil och paddlade en rundtur genom Edsviken och Brunnsviken i Stockholm.

Ilägg och Upptag finns längst ner på Slotts allén vid Ulriksdals slott i Solna.

När vi lagt i kajaken tog vi sikte på Kaninholmen som är en ö mitt i Edsviken. Här åt vi vår lunch. Det var många ute och paddlade kajak denna dag så vi var inte precis ensamma på ön.

Två olika kajakgäng samsade med oss om den lilla ytan på ön. En väldigt nyfiken svan höll oss sällskap under lunchen.

När lunchen var avklarad paddlade vi ner mot udden vid Rådan där det också finns en fin rastplats. Vi paddlade in i viken så vi kunde få en fin bild på rastplatsen.

Efter rastplatsen vid Rådan paddlade vi över till östra stranden och följde den kanten förbi Mörbyviken och under bron där E18 går över Edsviken.

Efter bron var det dags att svänga höger in genom Ålkistan. Här får man vänta på grönt ljus innan man kan passera genom slussen.

Väl inne i Brunnsviken var vi sugna på en glass och tog sikte på Kafé Sjöstugan. När vi la till vid bryggan var upptäckte vi att det var trubadurkväll och fullt med folk. Vi stannade en god stund och njöt av underhållningen. Kom man som vi, från vattnet, slapp man att betala inträde...

Efter glasspausen paddlade vi runt Edsviken och passerade Haga Slott och Brunnsvikens kanotklubb. Har man ingen egen kajak kan man hyra billigt här!

Vägen tillbaka paddlade vi längs med västra kanten av Edsviken.

En härlig och mycket lätt paddeltur som varmt kan rekommenderas.

Vill du se fler bilder från paddleturen är här en direktlänk till vår hemsida. Här hittar du även karta och GPS koordinater över turen:

http://www.traneving.se/index.php?tbl_menuID=741

www.traneving.se

/Helena och Thomas

Inlagt 2012-01-03 14:43 | Läst 2097 ggr. | Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)
» Visa även betygsättningar utan kommentar

Position


Arkiv

Kategorier

Etiketter

 

Logga in

Aktuellt: Ett andetag

Utsidans Butik:

Cykeltidningen Kadens

Ditt pris: 249 kr

Friluftsguiden


Active Outfit - När utrustning blir roligare än friluftsliv.
Har du sett Sveriges nya butik för den bästa utrustningen?
Connos kajak
Vår-REA allt ska bort!!
Gästrike Outdoor - hundspannsäventyr
För dig, familj eller företaget.