Varg

Du vill alltså inte svara på denna enkla fråga? Varför inte?
Men, jag antar att du isf även likställer rennäring med att vara en hobby.

Det är ingen som har likställt rennäringen med hobbyverksamhet, men är man på det humöret så kan man ju börja med att titta på lönsamheten. Genererar den pengar (utan bidrag) eller kostar den pengar?

har inte jägare rätt att bedriva en hundraårig (lågt räknat) jakttradition? Isf. varför inte?

Det blir snårigt om man börjar prata rättigheter, jakten i sig är absolut ingen rättighet vi människor har idag, men väl en möjlighet. Du som så gärna vill utkräva svar av andra svara själv på exakt varför "den hundraåriga jakttraditionen" inte skulle kunna fortsätta även om det finns varg i landet?
 
Du menar att faktumet att jakten och jaktformer stark förändras och försvinner inte har med saken att göra? Att riksdagens beslut, där jägarorganisationerna skulle få vara med att fatta beslut om vargrevir, inte efterföljs är alltså inte relevant?
Är dessa saker "mina slutsatser"?

Detta är kärnfrågan. Inget annat: har jägarna rätt eller inte rätt att fortsätta med sin jaktutövning?

Det måste väl vara tämligen enkelt att svara på denna fråga.

Ja, det är lätt: Jägarna ska ha rätt att fortsätta med sin jakt under de lagar och regler som fattas demokratiskt. Vem och var har någon i denna diskussion sagt något annat?
Att lagstiftning kring jakt förändras är väl inget underligt, det gäller ju alla områden i samhället. Du lever i ett samhälle och får finna dig i de demokratiska spelreglerna. Känns det konstigt?

Och att jaktlagstiftningen ändras är väl inte synonymt med att "jägarna inte får jaga".
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Ja, det är lätt: Jägarna ska ha rätt att fortsätta med sin jakt under de lagar och regler som fattas demokratiskt. Vem och var har någon i denna diskussion sagt något annat?
Att lagstiftning kring jakt förändras är väl inget underligt, det gäller ju alla områden i samhället. Du lever i ett samhälle och får finna dig i de demokratiska spelreglerna. Känns det konstigt?

Och att jaktlagstiftningen ändras är väl inte synonymt med att "jägarna inte får jaga".

Fast vi har ju olika lagar och regler beroende på om man har renar eller inte.


Sen skrev jag om att riksdagen fattat ett demokratiskt beslut där det sades att jägarkåren skulle få deltaga i besluten rörande vargrevir. Staten struntar i detta beslut.

Så visst: jag ser gärna att man följer de demokratiskt fattade besluten.Det är inte jägarna som felar på den punkten.


Känns det konstigt?
 
Det har fungerat hitintills. Rävar och korpar mm kan vi hantera.

Är det för att ni inte är rädda för dem?

Efter jakten har vi samlat ihop skräpet och kört i väg det mesta, det som sen blir kvar
efter älgveckan kan naturen få städa upp. Det går inte att komma undan under jaktveckan. Sopstationerna tar rejält betalt för varje sändning. Att gräva ner det med grävskopa efter varje dag är inte realistiskt.

Mao för dyrt och för besvärligt. Tack, då vet jag.
 
så länge ingen sida vill göra eftergifter så kommer vi inte vidare.. det blir fler trådar, mer tjafs, samma argument..


Det är så sant som det är sagt.
Jag vill även poängtera min fascination av och för rovdjur - har bakspårat i purfärska, verkligen purfärska vargspår. En rätt fantastisk känsla. Har även varit nära björn ett par ggr.
Men, jag anser att min personliga åsikt och känsla inte skall väga tyngre än åsikterna hos de som verkligen påverkas av detta "experiment" (man kan nog inte kalla det för något annat).

Jag är rätt oroad över hur framtiden kommer att se ut: hur blir det när det blir dubbelt så många revir som idag? Hur skall alla dessa få plats i mellansverige? Det blir oerhört problematiskt.

...tror jag.
 
Konstigt

Jag tycker det är konstigt att folk "förr i tiden" inte var rädda om sina barn, utan lät sina 10-åringar gå som vallpojkar och -flickor i skogar där det vimlade av vargar.
 
Jagar inte själv men är på inga sätt emot jakt. Äter mycket vilt och bryter gladeligen nacken av fisk och lägger dem i pannan.

Men Aktive jägaren och supergetens åsikter är så pass extrema att jag direkt skulle stötta ett förslag om inskräningar på jakt bara för att få tyst på pellejönsar som er. Jag tror ni driver era åsikter för långt. Ni märker väl hur det kokar bara här på utsidan. Det kommer slå tillbaka på er annars.

Jakt är åter igen ingen mänsklig rättighet utan en hobby precis som curling och längdskidor. Anpassa er som alla andra måste göra. Är man skåning och helt såld på längdskidor ska man då kräva att staten sätter ut kanoner och sprutar ner hela Skåne
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips