Fliesbergs- vad hände?

Kommer ihåg att fliesbergs hade en drös butiker för runt tio år sedan, men nu verkar de bara ha en butik i bro och en i sälen. Var ju ett trevligt företag med en hel varor i mellanprisklassen. Vad hände? Överetablering, för mycket konkurrens? Hur går det för fliesbergs idag?
 
Jag lärde mig en ny söksida för en vecka sedan eller 2, i PC för alla nr 6/2010 sidan 62 http://www.rating.se/


Butiken i Bro http://www.rating.se/detail/overview/5562077809

Nu har jag inte fattat det här med hur man ska tolka bokslut, men jag fattar det som om butiken i Bro gjorde en rejäl förslut vid bokslut 2008-08 sedan dess har man halverat antalet anställda.

Och verksamheten i Sälen tolkar jag som om den gjorde ett dåligt vid bokslut 2009-08 http://www.rating.se/detail/overview/5562820216

Men jag kan inte det här med bokföring och bokslut, vilket kanske borde höra till allmänbildningen

Per
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Sport och cafebranchen tycks ha en rejäl överetablering. Då inträffar givetvis det oundvikliga att vissa går under. Till fromma för monopolet, vi skall bara vara glada för att trafikrestauranger inte tar över vacklande cafe'r......:)
 
Kommer ihåg att fliesbergs hade en drös butiker för runt tio år sedan, men nu verkar de bara ha en butik i bro och en i sälen. Var ju ett trevligt företag med en hel varor i mellanprisklassen. Vad hände? Överetablering, för mycket konkurrens? Hur går det för fliesbergs idag?

Äntligen någon som tar tag i detta ämne som jag gått och grunnat på :)
har själv undrat vad som hänt, Fliesbergs i Bro har numera bytt lokaler i samma hus och efter det har det känts som om hela affären står på ruinens brant Magert innehåll och lite av rea-outlett känslan över det hela. Fliesbergs hade ett eget märke, Berguven, som som tillhandahöll okej produkter till ett helt okej pris. Fliesbergs var förut en affär som jag verkligen gillade förut, men som numera bara känns deprimerande att gå in i.
 
Har surfat runt lite på detta

Som jag minns var Fliesbergs hyggligt stor kedja med stora ambitioner, bl.a. planerna på en skidtunnel i bro http://test.upplands-bro.se/ByggaBo/Detaljplaner/Skidtunnel/MKB/SlutversionMiljokonsekvens2apdf.pdf och http://www.e24.se/business/konsumentvaror/priserna-pressade-i-botten_288617.e24

Sedan var även en av flera turistaktörer i dalarna, men tydligen så kom de på kant med kommunen http://www.gardsio.se/blogga_fliesbergs_lagger_av.pdf

Och tydligen så tröt det rejält i kassakistan runt 2008 http://www.market.se/Brancher/Sport-fritid/Fliesbergs-ute-i-kylan/

Denna om bakgrunden om ägaren till Fliesbergs var intressant http://norran.se/asikter/kronikor/article28837.ece
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips