Gjorde en liten film om spritbrännaren jag byggt av bottnarna från 2 läskedrycksburkar, hållare av botten på en konservburk, 3 bultar med muttrar, brickor och gem samt ett vindskydd av det som blev över av läskedrycksburkarna. Den här versionen väger 62 gram men då ingår myntet som täcker hålen där jag häller rödspriten. Om man vill kan man skippa myntet, då brinner det även i mitten av brännaren.
Jag förvärmer genom att hälla rödsprit på bottenplattan som jag tänder på efter att jag ställt brännaren på plats. Tack vare gemen så blir det en luftspalt mellan bottenplattan och brännaren så att rödspriten inte stängs in under brännaren.
Jag har även testat att överfylla brännaren och tända på uppifrån men jag då tog det betydligt längre tid innan det började brinna ordentligt ur hålen där rödspritsgasen kommer ut.
Eftersom den är otroligt billig att tillverka och kräver få verktyg så är ju detta definitivt något för den som inte har råd med den senaste high-tech-utrustningen.
Sen så är det ju himla kul att trixa och testa nya grejer.
Hur man gör själva brännaren kan ni se på detta Youtube-klipp (som inte är mitt). Jag tycker att denna beskrivning är väldigt bra:
Testa gärna själv!
Ha det!

KUl ide`
Berätta gärna för mig hur du lägger in Youtubeklippen i din blogg... Jag får bara in länken till mina...
Inne på youtube trycker jag på knappen "Bädda in". Då får jag fram koden till filmen. Sen går jag in på utsidan igen och mitt påbörjade blogginlägg. Där trycker jag på "HTML" och klistrar in koden. Där kan jag även ändra storlek på bilden (det finns 2 siffror att ändra, den första är bredden och den andra är längden).
Det finns ju en Youtube-knapp i bloggen men den får jag inte till att fungera, tyvärr!
Det känns verkligen som minimalism, men det är klart man kan dricka kaffet kallt också:-)
Kul att det går att bräcka de stora företagen med eget hopknåp. Det är viktigt inte minst för att man verkligen börjar ifrågasätta deras grejor på ett annat sätt.Fortsätt gärna.
Tack också för beskrivningen på hur man infogar youtubeklipp. Om man nu skulle få till lite rörliga bilder nån gång.
Det är väl inte helt nödvändigt med en sån där brännare men det är som sagt var kul att göra. En vanlig Trangiabrännare är ju dessutom inte så värst dyr heller. Men det kan ju om inte annat vara bra att veta hur man gör en brännare om man hamnar i en överlevnadssituation, hittar en dunk med rödsprit och 2 tomma läskedrycksburkar.....:)