Torka räkor?

avslutad210712

Gäst
Förstår inte riktigt frågan "hur det fungerar" men det är i alla fall inga problem med själva torkningen men vad skall du ha dem till - mat eller fiske
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

gro

Avslutat
Är det någon som har testat att torka räkor och vet hur det fungerar?

Skaldjur är väl inte så himla bra och torka? Känns som de skulle bli dåliga ganska fort. Har inga som helst belägg för det, men för mig lyser det en varningslampa. Tror också att de skulle bli vansinnigt sega.

Dessutom är det ju inte kosher.
 
Jag har sett torkade räkor (blandade med torkade småfiskar) i en kinesisk snacks mix. Tydligen ätes det som det är, knaprigt... Själv fegade jag ur och tog en kopp te istället.
 

avslutad210712

Gäst
Nej de blir inte sega - de blir stenhårda och om man sen blöter upp dem blir de mer som en pappersmassa så fiske tror jag knappast fungerar så bra.

Om de blir för dåliga för att äta kan jag inte uttala mig om men har jag testat att äta av dem utan att vare sig dö eller drabbas av alltför många besök bakom stenen. Med tanke på att räkor ingår i en del av Real Meals maträtter så TROR jag att det inte skall vara några större problem.

Däremot har jag en gång köpt en räkmacka som var nersatt till halva priset eftersom den var "dagen efter" vilket slutade med att både jag och resten av kurskamraterna som snålade fick tillbringa rätt mycket tid på toaletten.
 
Skaldjur är luriga och din erfarenhet av magbesvär blev exakt vad jag tänkte på när som grundfrågan lästes.
Elementär livsmedelkunskap verkar saknas..........hm
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Kanske är det en fördel att testa att torka maskinskalade räkor, inte handskalade?
Man har ju alltid en bakterieflora på fingrarna, kanske det som gror till sig när räkor är "dagen efter"? När man kokar skaldjur är det ju big no-no med fingrar i kokspadet.
 
När man kokar skaldjur är det ju big no-no med fingrar i kokspadet.

Ja, för annars bränner man sig ju.

Nej på riktigt så borde inte det spela så stor roll om man tvättar händerna ordentligt innan. En dos av den förut så populära handspriten kan man ju komplettera med om man är orolig, då är händerna rena sen.
 
Frystorkat

borde vara OK det finns ju i många soppor.

Men jag skulle inte torka räkor själv de innehåller en hel del fett och borde kunna härskna förutom risken för matförgiftning. För att inte tala om risken för vedervärdig lukt under torkprocessen och vid förvaring etc.

Thure
 
Jo, jag tänkte äta dem, inte fiska med dem.

Jag tänkte också på att det förekom i en massa olika frystorkade rätter, och att det kanske fanns en möjlighet att torka dem själv, men lukten och bakterierna låter som två goda anledningar till att inte ge sig på det...
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.