Enklast att torka

Köttfärssås som torkat i ugn. Tror det blir 10 portioner. 11h i 50 grader. Torrheten räcker gott, är inte knastertorrt.
Är ute i god tid faktiskt 😄 för en gångs skull. Flera dagar till godo innan det bär av till Sarek.
IMG_0112.jpeg
 
Jösses, det blev lite mer torkat...har nu 1000 gram torkad köttfärssås...
Nu är ju frågan om hur mycket man ska ha per måltid. 75 gram kanske...till middag.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag brukar räkna utifrån färskvikten, dvs hur mycket färsk köttfärs vill jag ha i en måltid och så torka den mängden x antal önskade måltider – och sen dela upp.
 
Jag kan rekommendera att göra risotto och torka! Det blir supergott! Du gör som vanligt fast minimalt med olja i början av tillagningen. Jag brukar göra risotto med svamp och lite kött och sedan torkar allting (utan olivolja och ost). Väl ute så värmer jag upp rätten och tillsätter parmesan samt en skvätt olivjolja! En utav de godaste rätterna jag vet när jag är ute.

Ett annat tips är att torka lax i små bitar, lägger det med bulgur och en halv buljongtärning samt tillsätter några pumpakärnor. Sedan tillsätter man bara vatten och låter det dra i 15-20 minuter. Väldigt enkelt och blir förvånansvärt gott. Jag har även provat med salami men föredrar laxen då det annars brukar vara lite svårt att få med sig fiskrätter ut på vandringen.

Mina torkade brukar landa runt 130-140gr. Men sedan så tillsätter jag ofta parmesan samt olivolja ute "i fält" i samtliga rätter jag gör så totala vikten kanske blir 150-160gr.
 
Lax har kort lagringstid lika griskött, köttfärs är ju även fett.
Jag har fågel oftast kalkon.
Ang portioner så försöker jag jfr med middag hemma behöver inte vara så mkt man tror mest för smak

Sedan torkar jag kokta makaroner och bönor samt linser, var för sig även ärtor.

Har en dricksflaska med stor öppning och mäter med kaffe mått 3-4 kött 6-7 makaroner,6-7 grönsaker och fyller på lite vatten och skakar.
Sedan fyller jag på lite efter hand,passa dig för att det blir för tjockt så du får gräva ur med sked.
Tar 3-5h för det har svällt klart och man kan vänta då fylla vatten om man beräknar äta sent på dagen men om vädret blir för dåligt för att gå planerad sträcka kan det vara bra om mat är klar.
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.