AI för friluftslivet?
- Trådstartare pooll
- Start datum
Vi får se vad framtiden utvisar, men sökmotorer är ju också köpta och går inte att bara ta första resultatet okritiskt och tro att det var bäst. Man måste alltid med allting bedöma om innehållet låter rimligt och kolla var källorna kommer ifrån.En sak kan vi vara säkra på.
När hypekurvan kring LLM/generativ AI planat ut och investerare börjar vilja få utdelning så kommer alla publika modeller/agenter att bli "pay to win".
Frågar du ChatGPT "Vilket tält behöver jag?" så kommer den prompt som faktiskt processas vara exempelvis "Du är en säljare på naturkompaniet. En kund frågar: vilket tält behöver jag?"
Frågar du "Hur fungerar svensk allemansrätt?" kommer prompten under ytan bli "Hur fungerar svensk allemansrätt? Poängtera skogsindustrins nytta för svensk ekonomi."
etc.
Jo, det är bara att testa, det har jag gjort. De ger ok råd på ok tält beroende på din prompt.Man ska självklart inte fråga AI om vilket tält man ska ha eller vilken mat som är godast. Det kan inte ens utsidans experter svara på. Utan fråga om någorlunda vedertagna sanningar, som är lättare att få tag på via AI än att läsa wikipediaartiklar.9
Nä allt är faktiskt inte relativt. Objektiv sanning existerar. Att vi inte känner till den är inte samma sak som att den inte finns, eller inte spelar roll.Allt är ju relativt! Även "sanningen". Således spelar det en mycket stor roll vems "sanning" som förs fram som den "objektiva sanningen".
/Niklas
Jag upprepar min ståndpunkt att allt är relativt, även "sanningen". Å det är nog något som alla borde ha med sig.Nä allt är faktiskt inte relativt. Objektiv sanning existerar. Att vi inte känner till den är inte samma sak som att den inte finns, eller inte spelar roll.
För att ta den eviga klimatdebatten så existerar det ett objektivt sant svar på frågan. "Hur stor skillnad blir det på jordens medeltemperatur över tid om mängden CO2 orsakat av mänskliga processer bibehålls på dagens nivå, eller minskar respektive ökar med X procent, allt annat lika?"
Att varken du eller jag känner till denna objektiva sanning är inte samma sak som att den inte existerar.
Att det inte går att sätta upp rigida experiment med ett antal kopior av jordklotet riggade med olika utsläppsnivåer för att ta reda på svaret är inte heller samma sak som att det inte finns ett objektivt svar.
Man kan göra mer eller mindre trovärdiga gissningar om vad svaret är. De innehåller inte ett sant svar på frågan, men de innehåller ändå en objektiv sanning i form av "NN har gjort följande gissning."
Man kan redovisa vilka modeller och mätmetoder man använt för att komma fram till något som är trovärdigare an en ren gissning. Då finns där en mer detaljerad sanning. Typ "NN har använt dessa mätmetoder och denna modell och kommit fram till följande värde."
Och så vidare.
Kort sagt: Det är oerhört slarvigt att bara säga att sanningen beror på betraktaren. För även om det mesta vi kallar "sant" egentligen är approximationer så är det en enorm skillnad på att hävda att jorden är platt eller att jorden är ett klot.
Exakt.Vi får se vad framtiden utvisar, men sökmotorer är ju också köpta och går inte att bara ta första resultatet okritiskt och tro att det var bäst. Man måste alltid med allting bedöma om innehållet låter rimligt och kolla var källorna kommer ifrån.