Torka köttfärs enl utsidan

Torkade tunna skivor av förstekt kycklingfile en gång. Det gör jag aldrig om. Tog en hel evighet och lite till innan det blev tuggbart igen.
Ja det är lite knepigt, men jag gör det ibland ändå för att det är så gott med kycklingcurry på fjället :)
Mitt knep är att smula kycklingskivorna när de torkat (bara för hand, inte finfördelat). När det sedan är matdags så låter jag kycklingen stå och svälla i grytan någon timme först, sedan i med ris, koka upp, puttra en liten stund och sedan grytmysa 10-15 minuter. Passar alltså inte bäst den dagen du kommer vrålhungrig till nattlägret :)

Kör samma metod för köttfärssåsen för övrigt, men den går lite snabbare.
 
Är man så lat och/eller så dålig på att laga kötträtter som jag, så kan man köpa djupfrysta färdiglagade kycklingkebab-flagor i storpack, t ex dessa. Torkar snabbt, jämnt och problemfritt, återvattnas direkt i uppkoket av övriga ingredienser (t ex bulgur+grönsaker), och är faktiskt gott att äta som snacks i torrt tillstånd.
Så jag känner inte alls igen problemen med att det blir knastrigt eller tar lång tid. Kan inte heller se några ingredienser i denna produkt som skulle förklara att den beter sig annorlunda; det 96% kycklingkött, i övrigt kryddor och en aning potatisstärkelse.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Jag har sett burkar med kycklingpulver att köpa, inte buljong då, utan torkad och mald kyckling. Vet inte vad de kostade men det hade man ju kunnat prova.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.