Älskar allt som har med friluftsliv att göra. Jag har vandrat 1000-tals mil genom 16 länder - Sverige, Norge, Danmark, Polen, Estland, Lettland, Litauen, Tyskland, Liechtenstein, Österrike, Frankrike, Portugal, Schweiz, Italien, Slovenien, Tjeckien. Tog jägarexamen 2017 och jagar hela hösten och vintern!

Ängar mig åt friluftsliv året runt!
2012 Utsedd till ÅRETS NÄRÄVENTYRARE 2011
2013 Startade hela eventet EN UTENATT I MÅNADEN (Tälta året runt)
2014-2015 FÖRST I SVERIGE att bestiga samtliga Sveriges 25 landskaps högsta toppar. Har även besökt samtliga Sveriges 30 nationalparker.
2017 jägarexamen
www.vandringstjejen.se

Användarnamn: Vandringstjejen

Intressen: Friluftsmat, Expeditioner, Vandring, Jakt, Ridning, Utförsåkning

Mer på profilsidan


Rävstensstigen - en vandringsled på Lovön

Jag och vår tax Norma vandrade den lilla vackra leden Rävstensstigen på Lovön. Vandringsleden är ca. 3,5 km lång och är en rundslinga.

Den här lilla vandringsleden är en avstickare från leden "Lovö runt" och den ligger alldeles intill "sjörundan". Det är en familjevänlig led som går genom granskog och kärr och den bjuder på några roliga överraskningar.

Några meter innan infarten till parkeringen ligger Dyvikens kallvattenkälla som trots sitt namn har klart och kallt vatten som du kan fylla upp din vattenflaska med.

En bit in på vandringsleden ligger Rävsten. Stenen är ett stort flyttblock som påminner om en grotta. Om det är tomtar, rövare eller rävar som bor här får ni lista ut själva.

Efter Rävsten kommer vattnet och ett litet vindskydd med eldplats där man kan vila fötterna en stund. Här stannade jag och åt min lunch.

När slingan är avklarad kommer den stora bonusen, en fin eldplats och ett vindskydd med tak över huvudet. Här går det bra att övernatta.

Tänk på att ta med egen ved. Vindskyddet ligger bara 200 meter från parkeringen.

Vill du se fler bilder från vandringsleden, se hur parkeringen ser ut, ladda ner karta över leden så kan du läsa mer på min blogg här; https://www.vandringstjejen.se/adelso-ravstensstigen-3-5-km/

Ha en fin dag!

Helena och taxen Norma

www.vandringstjejen.se 

Läs mer i bloggen

Emmylundsmossestigen är en naturskön vandringsled som slingrar sig genom Törnskogens naturreservat i Sollentuna.

Denna 3 km långa slinga erbjuder en lättillgänglig och varierad vandring genom olika naturtyper, inklusive åkermark, hagmark, blandskog, hällmarkstallskog och förbi Emmylundsmossen .

Leden är väl markerad med blå trianglar, men det finns ett ställe där man lätt kan gå rakt fram istället för att svänga vänster på grund av en markering med en cykelled som också är blå . Det är därför bra att vara uppmärksam på vägvalet vid detta tillfälle.

Upptäck Uddbysjön runt – en pärla för naturälskare

Letar du efter en lagom lång vandringsled som bjuder på vacker natur, rofyllda rastplatser och en känsla av äventyr? Då är Uddbysjön runt i Vallentuna något för dig.

En stillsam resa genom Törnskogens själ – Min vandring på Hällmarksslingan

Det finns stunder i livet då naturens tystnad säger mer än tusen ord. En sådan stund fann jag och vår tax Puma under vår vandring längs Hällmarksslingan i det vackra Törnskogens Naturreservat, ett stycke orörd naturpärla strax nordväst om Stockholm.

Törnskogens Naturreservat är en del av Sollentuna kommun och sträcker sig över cirka 360 hektar. Det är ett av de mest artrika och varierade naturområdena i regionen, med allt från djupa barrskogar och hällmarkstallskogar till fuktiga kärr och dramatiska klippbranter. Det är ett område där naturen får vara just natur. Vild, vacker och levande.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips