Bloggar > Vandringstjejen

Vandringstjejen

Älskar allt som har med friluftsliv att göra. Jag har vandrat 1000-tals mil genom 16 länder - Sverige, Norge, Danmark, Polen, Estland, Lettland, Litauen, Tyskland, Liechtenstein, Österrike, Frankrike, Portugal, Schweiz, Italien, Slovenien, Tjeckien. Tog jägarexamen 2017 och jagar hela hösten och vintern!

Premiär för rådjursjakt - hittar vår tax Norma några rådjur?

1 oktober är premiärdag för jakt på rådjur med drivande hund.

Vi jagar med vår tax Kolmilans Norma som är svensk och finsk jaktchampion.

Naturligtvis fort vi ut på jakt på en av våra jaktmarker den 1 oktober och syftet med dagen är egentligen att få Norma att komma igång. Ibland kan det ta en liten stund innan hundarna förstår att de faktiskt kan få lämna sin husse eller matte eftersom det varit jaktuppehåll sedan 31 januari.

I videon nedan berättar jag hur en Garmin GPS fungerar och ni får se vår tax Norma driva rådjur. Jag har själv en Alpha 100 gps och en Garminklocka som jag också kan se Norma på. Min GPS använder jag även när jag vandrar eller går på tur på fjället. En bra extra säkerhet och ett bra komplement till karta och kompass.

Ha en fin dag!

/Helena

♡ Hitta mig på internet: ♡

Postat 2022-10-17 15:58 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Att älska jakt är så mycket mer än att skjuta ett djur

Att jaga är så mycket mer än att ta kål på ett djur.

Vänskap, planering, meditation, motion, säkerhet, reflektion, observation, naturen, väder, skratt, umgås på lika villkor vare sig du är ung, gammal, kvinna eller man.

Att se hunden göra det arbete som den är till för.

Sist men inte minst fika och en värmande eld i skogen.

Jag älskar att vara ute i naturen. Här hittar jag ro och tid för återhämtning.

Det viktigaste med jakten är faktiskt inte, som många tror, att fälla ett djur. Jag njuter mest av den fina gemenskap som finns i de olika jaktlagen där vi samsas kvinna/man/gammal/ung på samma villkor. Att vi får frysen full av ekologisk och närodlad mat är en fin bonus.

Jakten ägnar jag mig åt på hösten och vintern. På våren och sommaren är det vandringar som gäller för mig, min familj och vår tax Norma.

På min webb hittar du alla mina vandringar, paddlingar och jakteräventyr www.vandringstjejen.se

/Helena

#vandringstjejen #äventyrsfamiljen

Postat 2019-06-25 13:20 | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Räkna älgbajs, har du gjort det någon gång?

Det var i alla fall det vi ägnade lördagen (april 2019) åt tillsammans med jaktvänner.

Jägare ska räkna älgens bajs

Obligatorisk räkning av älgbajs gör man för att få bättre koll på älgstammen. Alla älgskötselområden inventerar sitt område för att ta reda på hur många bajshögar och på så vis även hur många älgar det verkligen finns i skogarna.

Redan i höstas räknade vi bajs för första gången. Vi fick en karta med ett antal punkter som skulle letad upp och sedan mätas ut med en radie på ungefär 20 meter. Inom den radien skulle vi räkna antal bajshögar. I vårt jaktvårdsområde har vi ungefär 200 meter mellan de olika pinnararna där vi ska räkna bajs. En älg skiter ungefär 16,6 gånger per dygn och genom att räkna antal bajshögar på detta sätt ska länsstyrelsen kunna sammanställa hur mycket älg vi har, både lokalt och regionalt för att kanske så småningom också kunna sammanställa nationellt.

Eftersom vi jägare till stora delar är naturromantiker och vill ha viltrika skogar, så är ju det här bara positivt. Det innebär att vi får ett kvitto tillbaka på att vi kan skjuta si och så många älgar och rådjur. Och det är åt bägge hållen, både så att vi inte skjuter för mycket men också så att vi inte skjuter för lite.

Spillningsräkningen går till så att varje älgskötselområde måste städa av en yta på 100 kvadratmeter. Där räknar man hur många högar man hittar. När jag räknar så städar jag samtidigt av området. Så rent praktiskt så får jag helt enkelt ta i älgskiten.

Vad gör man av bajset man plockar bort? Det kastar jag utanför det här området. Sedan förs detta in i ett excel-ark och då kan man också se hur mycket älg vi har på 1.000 hektar. Då får man en ganska god koll på hur älgstammen ser ut.

I lördags var det dags att ännu en gång ta oss ut till räkningspunkterna. Förra gången letade vi oss fram med hjälp av karta. Denna gång var det lättare att hitta punkterna eftersom vi märkt ut dem med waypoints på våra gps:er. Vi hittade totalt 4:ra bajshögar fördelat vid olika pinnar. I höstas hittade vi bara 1 bajshög.

Våra hundar Zingo och Norma fick följa med ut i skogen och de tyckte som vanligt att skogsturer är det bästa som finns.

Efter räknandet blev det en lägereld och grillad korv tillsammans med de andra i jaktlaget.

Här nere har jag spelat in en video som förklarar hur jag gjorde när jag räknade älgbajs.

Här är en länk till min webb www.vandringstjejen.se där du kan läsa om jakt samt alla 1000-tals vandringar jag gjort.

Ha en trevlig dag!

Helena, Fredrik och hundarna :)

Postat 2019-04-17 10:27 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

En dag i skogen med taxen Norma

Vi tar bilen till jaktmarken strax utanför norra Stockholm. Väl där möter resten av jaktlaget upp. Det är kallt, runt nollan när vi kliver ur bilen. Det ryker ur min mun när jag andas och jag drar snabbt på mig min varma jaktjacka. Jag gillar verkligen inte att frysa!

 

Vår tax Norma gnäller där bak i bilen. Hon låter som en liten fågelunge, liksom kvittrar bara så där som taxar kan göra. Hon vet precis var som är på gång.

I baksätet står min jaktväska fylld med allt jag behöver för en dag i skogen med jaktlaget. Jag tar fram min radio och knappar in den pilotton vi alltid använder här. Mina skyddslurar krånglar men till slut får jag in sladden och kopplar lurarna till radion. Min sambo ler sitt underbara leende mot mig där från andra sidan bilen under tiden han också fixar med sina prylar. Så tyst vi kan stänger vi bildörrarna och ansluter de andra i jaktlaget.

Jag kramar om de underbara männen i jaktlaget. De här som lär mig allt jag behöver veta för att bli en skicklig jägare. Alla skojar friskt med varandra precis som det brukar vara innan Bertil, som är jaktledare, börjar dela ut jaktpassen.

Jag blir tilldelad passet vid rishögen, uppe på berget och sedan snävt in till höger. Det är ett bra pass. Här passerar alltid rådjuren någon gång under jakten. Bertil och alla andra i jaktlaget kan den här jaktmarken innan och utantill. Jag känner spänningen och värmen stiga inom mig. De här männen som bara vill mig väl och ger mig bra pass för att jag ska lyckas skjuta mitt första rådjur.

Bertil är så gullig. Efter utdelning av passen tar han mig lite åt sidan. Berättar att jag ska gå upp från sidan så inte mina spår tvärar över den stig rådjuren brukar ta. Han ger mig en klapp på axeln och säger att idag så händer det.

Jag slänger en blick åt min sambo som nickar glatt och uppmuntrande. Tänker att jag har sådan tur. Tänk att just vi två, min sambo och jag, hittade varandra. Mer hinner jag inte tänka innan det är dags att hoppa in i bilen igen för att köras ut mot mitt pass.

Jag är nervös. Tänk om det är idag det händer. Att just idag blir det jag som får närkontakt med vilt. Jag går upp för stigen precis som Bertil sagt åt mig att göra. Ser djurstigen som Bertil pratade om och väljer att gå in i skogen lite innan stigen för att inte avge min doft.

Jäklar. Kissnödig! Det är alltid så för mig. Kissnödig när det är som mest olämpligt. Suck! Väljer att gå tillbaka och kissa lite längre bort från passet. Det är säkert ingen bra lösning det heller men vad ska jag göra?! Nöden har ingen lag.

Går in på mitt pass och ställer upp min ryggsäck med inbyggd pall. Jag rapporterar till resten av jaktlaget att jag är på plats. Laddar bössan med två patroner hagel, slår ihop bössan och känner så säkringen är tillbakadragen. Jag darrar till. Är nervös. Det känns som att idag är dagen då det händer.

 

Allt är så tyst här ute i naturen. Jag älskar verkligen tystnaden. Det är en mild förvinter och några fåglar sjunger strax bakom min rygg. Fåglarna har i alla fall accepterat att jag står här i deras skog.

I radion hör jag min sambo Fredrik säga att taxen är släppt, att hon väcker och att hon är på väg i riktning mot mitt pass. Tar ett stadigare tag om min bössa. Lyssnar och nu hör jag Normas ljusa skall. Hon driver, det hörs på skallet. Jag hör hur Normas skall kommer närmre och närmre. Känner pulsen bulta innanför mitt underställ. Är nervös och spanar åt det håll jag hör Normas skall. Nu ser jag rådjuret. Det passerar mitt pass lite längre fram ungefär 60 meter framför mig. Det är för långt för att kunna skjuta med hagel. Bannar mig själv lite. Stod jag inte helt stilla? Hörde rådjuret mig eller står jag inte riktigt där Bertil menade?

Så här fortsätter dagen. Jag ser rådjuret men det är för långt borta från mig. Bertil däremot skjuter en bock för Norma och taxen blir överlycklig när hon väl får komma fram och lukta. Tänk att det finns så mycket jakt i en så liten hund.

Efter jakten är det dags för sedvanlig grillning och eftersnack. Som afterski men mer afterjakt! Alla plockar fram grillpinnar och korv. Jag tittar mig omkring och tänker att de här männen är så himla snälla och hjälpsamma.

Jag hinner även reflektera över #meetoo och att det inte existerar någon överlägsenhet i det här jaktlaget. Det gör mig varm och glad!

Om du vill se fler bilder från vandringar eller jakter jag varit med om så gå in på min blogg/webb www.vandringstjejen.se

/Helena Traneving

#jaktmedtax #vandringstjejen

Postat 2017-12-05 12:26 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Det blir mycket jakt nu - Rådjursjakt med drivande tax

Som du säkert vet är jag en hängiven vandrare och är ute i naturen på olika vandringar varje helg. Med på mina vandringar är också min sambo Fredrik och våra två hundar taxen Norma och Schäfern Kosmo.

Jag tog jägarexamen i våras och från och med nu kommer det att vara jakt jag ägnar mig åt på hösten fram till och med januari då rådjursjakt med tax tar slut.

Jakt är ett väldigt trevligt komplement till alla vandringar jag ägnar mig åt övriga delen av året. Jag har ännu inte fällt mitt första vilt och när det sker ska det vara väl övervägt jägarmässigt.

1 oktober

Den 1 oktober startade rådjursjakten med drivande hund där jag bor

Vår tax Norma hade varit på helspänn de senaste två veckorna, precis som om hon känt på sig att jakten närmat sig.

Självklart släppte jag och min sambo Fredrik lös vår tax Norma i skogen den 1 oktober.

Vi såg 3 rådjur och Norma hade jätte fint drev på en stor get. De två andra rådjuren var troligtvis getens kid som hon ställde av i skogen när taxen började driva. Vi kopplade taxen efter 40 min och geten fick gå tillbaka till sina kid.

6 oktober

Det blir väldigt mycket jakt för oss och så håller det på fram till rådjursjakten är slut i januari.

Den 6 oktober var det åter dags att bege sig ut i skogen med tax och sambo. Vid denna jakt sköt Bertil i jaktlaget ett smaldjur för Norma. Norma hade jätte fint drev och var överlycklig när hon på slutet fick bita lite i det fällda djuret.
Jag fick vara med Bertil (som är jaktledare i jaktlaget) när han sotade och flådde djuret.

Så tacksam för allt de här fina männen i jaktlaget lär mig. Har så mycket att lära och de ställer så snällt upp och svarar på alla mina frågor och funderingar.

14 oktober

Den 14 oktober var vi åter ute på jakt. Först släppte Björn sin tax Scott. Scott fick fort upp vittring efter ett rådjur och efter 30 min drev kunde Björn skjuta ett smaldjur till Scotts glädje. Under tiden som Scott jagade rådjur passerade en räv mitt pass. Ovan som jag är lät jag den löpa vidare. Hade dock en mängd frågor om rävjakt när vi lite senare fikade .

Efter fikat var det dags för Norma att komma ut och leta rådjur på en ny såt. Hon sökte av jätte bra men lyckades inte få upp vittring efter något djur. Efter 40 min bröt vi jakten för dagen. En väldigt spännande vecka för mig eftersom jag för första gången är med på jakt med egen hagelbössa.

Jag har ett Aimpoint micro S1 monterat på min hagelbössa och är jätte nöjd!

14 okt 2017

Idag var det åter dags för rådjursjakt med min sambo Fredrik och taxen Norma. Naturligtvis var även resten av jaktlaget där. Ni vet de där goa männen Perra, Björn och Bertil som så tålmodigt lär mig allt de kan om jakt. 

Idag inleddes jakten med regn men jätte varmt. Svettades och hade helt klart för mycket kläder på mig. Björn sköt en hare för sin tax Scott. Norma fick upp ett jätte fint drev på rådjur men det var en get som vi lät springa vidare.

Efter jakten grillade vi korv. Arne kom ner och pratade jakt med oss vid lägerelden. När vi grillat klart passade vi på att skjuta lite hagel hos Arne. Mest för att ännu en gång kolla så mitt Aimpoint är rätt inställd. Det är den!

Må gott!

/Helena Traneving

Vill du ser mer bilder eller läsa mer om de olika vandringar eller jakter jag gjort så är det bara att gå in på min hemsida www.vandringstjejen.se

Du hittar mig även på

instagram; @helenatraneving

facebook: https://www.facebook.com/vandringstjejen/?ref=bookmarks

#vandringstjejen #kolmilansnorma #fjällrävenhunting #aimpoint

Postat 2017-11-01 10:47 | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Sida: 1 2 3 Nästa Sista 

Logga in


Glömt namn/lösenord? Logga in med Facebook