Nu är det bestämt. Det ska bli en fjälltur anno 1913 i år! Bilderna på de välklädda damerna i sina långkjolar på fjället bet mig som en mygga och kan inte sluta klia. Jag håller som bäst på att leta passande kläder, och gräver ner mig i samtida dokument. En annan trevlig källa som jag råkade ha hemma, är jubileumskatalogen från Åhlén och Holm, som är en faksimilupplaga av deras katalog från 1909. Lusläser man den så hittar man mycket matnyttigt.
Nedan ser vi till exempel vilka ryggsäckar som fanns till salu. Det är tydligen grågröna kanvassäckar som gäller. Om någon råkar ha en sådan som ligger och skräpar ute i garaget så är jag spekulant! Eller möjligen en näverkont. Undrar om mor och far fortfarande har kvar en i stugan?
Och för att inte bära alltför tungt är det kanske bäst att införskaffa lite lemonadpulver eller saftextraktpiller. Eftersom dessa märken inte längre finns att tillgå, kommer jag att packa med lite Resorb samt kronans saftpulver i påse, utan att för den sakens skull känna mig helt fel ute.
Jag tycker att det är extra kul att läsa att de numera bara har kvar hallomsmaken i sortimentet, eftersom den är mest eftertraktad. Precis så är det i dt Öhrnellska hemmet hundra år senare också. (Eller rättare sagt så kanske de andra smakerna blir över, eftersom hallon är godast.)

En annan bidragande faktor till denna historiska resa är att jag i år verkligen började lyssna till texterna i de nationalromantiska första-maj-sångerna, som till exempel andra versen i den klassiska "Längtan till landet".
Ja, jag kommer! Hälsen, glada vindar,
ut till landet, ut till fåglarne,
att jag älskar dem, till björk och lindar,
sjö och berg, jag vill dem återse,
se dem än som i min barndoms stunder
följa bäckens dans till klarnad sjö,
trastens sång i furuskogens lunder,
vattenfågelns lek kring fjärd och ö.





Intressant att läsa om lemonadpulver och saftextraktpastiller :-) Att dessa fanns i pulverform så tidigt som på den tiden.
Eller hur! Det var ju lite oväntat. Jag gillar särskilt frasen om hur folk "förr i världen" fick släpa på glasflaskor.
Hej på dig, Dotra!
Jag förstod det. Att Du inte skulle kunna motstå utmaningen. Men lycka till. Och näverkonten står och väntar på Dig i Avaborg. Visserligen full med bärplockare, men de får vi väl plocka ur. Om det nu inte är bärsäsong när Du ska gå förstås,då kanske Du behöver nån med Dig
/P
PS. Men bärplockare hade man väl inte på den tiden. Så det blir väl fusk då
Det finns åtminstone ingen bärplockare i katalogen, så jag slipper nog. Jag får ta med barnen istället, så kan de agera bärplockare. Härligt att konten är kvar!
I en gammal amerikansk postorderskatalog från 1918 har jag sett bärplockare så de var nog i faggorna.
Sadtpulver och tabletter har jag sett och prövat. Ersättningen gick med Nickel.
Päronsäckarna åkte med hustältet, tyvärr Ulrika!
Roligt att du tar dig till det nya seklet. På burken såg jag ett engelsk gäng som tältade a la 43 BC som romerska legionärer. Inget lättviktsfusk där, men de hade ingen gås med sig. Fusk där!
Jag tänker nog envisas med att sådana amerikanska nymodigheter inte hade nått Sverige 1913 tills jag bevisas om motsatsen (så jag slipper plocka bär). Jag funderar ibland på att sy en egen päronsäck, men det är så mycket annat som ligger före på listan, så jag skippar det. Det ska ju helst vara klart innan juli...
Vilket år?
2011 tror jag.
Beklagar jag slängde en sån ryggsäck för något år sedan. Använde den till packremmar osv och hängde i garaget. Ärvde den efter svärmors pappa för länge sedan. Men du hittar säker en sån och alla som gjort lumpen med päronsäck kommer att le och undra om du är klok.
Jag är van att folk tycker att jag knäpp. Jag har ju sytt ett tält trots att det finns färdiga sådana att köpa. Du är nog inte den enda som gjort dig av med en sådan päronsäck vid garagerensning...
Hej örnen ;)
Har du hittat några bra mönster på tidstypiska kläder??
Sonen nr 2 var ett tag fanatisk av kläder från 1910-1920 tal. Frack o fluga, knickers, tweed osv. Finns en jätte rolig secondhand vid odenplan där vi hittade mycket roligt!!
Jo. Har sytt en onepiece till baby. Mailar dig imorgon :) /H
Japp. Har beställt ett gäng från Buttericks för bara $4 styck, och så modifierar jag lite utifrån gamla bilder. Och idag beställde jag ylletyger från tyg.se. Han heter väl inte Mikael, sonen? Kanonbra om du mailar om onepiecen. Nu ska jag fortsätta nåla i yllekjolen!
Jag skulle föredra näverkont framför päronsäck. Så länge du inte vandrar på kalfjället kan man tänka sig att det finns material till reparationer.
Du kanske har läst Hambergs packningslista:
http://runeberg.org/sarek/
Underbara människa! Just den listan hade jag tänkt efterlysa här! Jag visste att jag hade sett den på Utsidan, men jag kom inte ihåg vem som hade länkat till den, vad karln hette som hade varit ute och vandrat, eller var han hade gått och exakt när. Så jag hade inte så mycket att googla på. Och så kommer du som en deus ex machina och bara ger mig den!
PS. Det blir näverkont. Pappa har kvar en i stugan som jag får låna.