Små tubkikare

Har tittat i en av dem och blev åtminstone inte omedelbart avskräckt.
Räkna inte med att höga förstoringar är så användbara på en så liten tub, och jämför den gärna med en bra 10x42 handkikare som ger mindre skakning och högre ljusstyrka samt i och med binokulariteten en i praktiken bra detaljurskiljningsförmåga.

Men en Opticron GS GA52ED ger rejält bättre bild om du väljer ett bra okular, och den är rätt liten om än mycket större än Hummingbirden.
Har själv Nikon Fieldscope ED50A och är mycket mer än nöjd.
Allt kommer väl an på vad du är beredd att betala.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Ett bra stativ med bra videohuvud behövs hur som helst och en större tub ger bättre ljusstyrka. Som alltid är förstoring och bildvinkel en kompromiss. Med stor förstoring tappar man bildvinkel och tvärtom. Ett fast okular kan ge bättre bildvinkel och optisk kvalitet än zoomokular.

Vad skall du använda tuben till?

Du kan förmodligen få utmärkta råd från personalen på Naturbokhandeln. Jag gissar att dessa små tubkikare ännu inte tagit en stor andel av marknaden men utbudet är stort https://m.naturbokhandeln.se/sv/articles/163/resetubkikare

Jag hittade ett par omdömen Genom att googla på review och test resp modellbeteckningar.

Thure
 
Från firman var man bortskämd med bra optik gratis. För ett tiotal år sen köpte jag en Minox monocular med zoomokular 10 till 40x. Som gammal Kowa ägare var jag van vid stativ och vikt. Det blev en positiv erfarenhet med Minoxen 1/3 av vikten.
T o m på 300 m bana kan jag lätt se de små hålen. Ute i naturen är den en dröm att föra med. Min kameraskruv på toppen av gåstaven räcker länge som stativ.

Så klart du skall skaffa dig en.

go tur
 
Enbensstativ och lätt tub

Jag äger en gammal TSN1 från slutet av 80 talet och den är bra men tänkte om dessa små skulle fungera med Enbensstativ och vara mycket lättare. En grej är att man oftare tar med tub istället för handkikare.
 
Det gör jag med. Men efter att ha provat moderna tuber blir jag bara ledsen när jag ser den. De nya är så mycket bättre, t.o.m. budgetmodellerna.

Hur såna har små presterar vet jag dock inte. De borde väl vara ganska ljussvaga, eller har de löst det också med något trick?
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.