[Skåne] Gissa bilden!

Ja, det rinner en bäck där nere i dalgången. Ett litet tillflöde till Vramsån. Platsens namn säger en del om topografin; "backsluttning", typ. Men skulle också kunna tolkas som att ha något med gammaldags slåtterbruk att göra.

Killhult är närmast gissat hittills. :)
 
Dnn var svår så vi för väl börja gaffla oss in och kankse krysspejla.
Närmar vi oss omajg gissar på Forsakar vid Degeberga, även om det är ett vattenfall och inte en gård.

/Patrik
 
Degerberga är också ett par mil bort (fågelvägen). Ja, den här var nog lite väl svår. Platsen jag sökte är Liarum, i närheten av metropolen :) Linderöd. Bifogar bild från Google maps.

@Le Troglodyte (David) kom närmast med sin gissning. Han får gärna ta över och bjuda på en ny skånsk kluring!
 

Bilagor

  • Liarumsvägen.jpg
    Liarumsvägen.jpg
    397.8 KB · Visningar: 207

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Tornmodellen påminner om det som står vid Lerduvedungen (utsikt mot Araslövssjön) på södra Näsby fält, vid Kistianstad högskola (fd regementet P6) några km norr om Kristianstad men vill minnas att det inte är björkskog där så jag tror nog inte det är där ändå, men gissar friskt.
Tror tornmodellen finns på många ställen.

/Patrik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips