Hyra utrustning omöjligt eller ???

Jag o mina vänner skall norrut i augusti för att knata kungsleden, vi är grön på området och saknar därför MASSA utrustning. Dock skall vi inte använda stugor och sådant utan tälta och släpa med oss allt från början.

Jag har letat febrilt på nätet efter ställen man kan hyra utrustning (framförallt tält), men hittar inget. Min fråga är, är detta inget som finns eller inget man gör? Och om det finns VAR kan man göra detta ???

// Johan
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Testa STF

Hej Johan,

Det där med att hya prylar kan ju vara lite knepigt av flera skäl. Dels svårt att hitta uthyrare och dessutom vill man ju gärna hitta prylar som passar ens egna krav och önskemål. Hur som helst kan det vara en möjlighet att kolla med fjällstationerna (t.ex. via STF:s hemsida http://www.meravsverige.nu). Vissa av dem hyr ut tält och lite andra prylar. Kolla t.ex. med Abisko eller Salto.

Lycka till och go´ tur!

// Calle
 
Kebnekaisefjällstation

Hej. Kebnekaisefjällstation hyr ut en massa utrustning, vet dock inte hur det är med tält men ryggsäckar, sovsäckar etc finns. Det är kanske likadant med de övriga, lite större fjällstationerna men jag har ingen erfarenhet av uthyrning då jag alltid har haft egen utrustning med mig men bekanta har dock hyrt och kompletterat sin utrustning. Annars är ett alternativ vara att kontakta de olika företagen som anordnar vildmarksevent/teambuilding för företag om man kan hyra deras utrustning om det lågsäsong, det kan fungera. De finns ju oftast listade under gula sidorna. Lycka till. Det brukar ju oftast vara ganska dyrt att hyra olika prylar så det billigaste är kanske ändå att köpa begagnat för att prova på.
 
STF

Håller med föregående. I Grövelsjön tex fanns det allt man kan behöva, liggunderlag, stövlar, tält, regnkläder.
Dessutom såldes det gammal uthyrningsutrustning till skapliga priser om man våga chansa på begagnade prylar.

Lycka till

//PW
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.