Handduksersättning

Wettex är något annat, och jag har tagit för givet att folk menar Wettex (eller åtminstone identiska kopior) när de säger Wettex. Det är ju ett varumärke för en svamptrasa av bomull och cellulosa.
Men det var då fan så svårt. Hur många gånger ska jag behöva förklara att Wettex är bäst, och bättre än bäst? Är ni inte rationella varelser?

Och när jag säger Wettex så menar jag Wettex. Ibland kan jag även mena marknadens Wettexkopior, som brukar heta typ "ICA/Lidl/Coop/whatever Diskduk" och enbart finns i käcka pastellfärger och kostar 2kr/st. Jag är nämligen alltid oerhört konsekvent.

Den pactowl jag fick en gång, har fått bo i garderoben pga sin dåliga sugförmåga (inga dåliga skämt idag tack, är inte på humör), liksom den kopia i viskos som jag köpte på nån friluftsbutik. Förhoppningsvis finns det bättre kopior. Men, jag säger som alltid: Inget suger som Wettex.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
De orange (finns även som blå) sugatexsuperdupertrasorna som du köper för en tia på marknaden ("titta här nu när jag har spillt cola på heltäckningsmattan och suger upp alltihop och häller tillbaka i glaset!") är samma sak som dina "original-Pactowl".

Jag är aldrig på såna marknader. Känns så white trash! Men just nu är jag oduschad så jag kanske ska ta en sväng..

Nä det bir svampskogen istället!

Paktowl suger upp vatten betydligt sämre än Wettex, tycker jag dock. Men lufttorkningen tar hand om det.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
Tycker fem sidor är alldeles för lite att avhandla ett så mångfasetterat ämne som detta! Så här är mitt bidrag bla, bla, bla, Wettex, bla bla, Packtowl, bla bla, Falu rågrut, bla bla!



















































































+ massor av radbyten. ;)
 
Senast ändrad:
Jag är aldrig på såna marknader. Känns så white trash!

Ja, att torka sig med en Wettextrasa känns ju helt enkelt mer elegant.

Jag tycker för övrigt att det är bra av oss att verkligen gå på djupet i dessa grundläggande diskussioner. Vi vill ju inte att svenska fjällvandrare skall göra några ödesdigra misstag i sitt val av torkdon. Fjällräddningen har ju annat att göra än att rädda folk som har torkat sig fel.
Och att hävda att man klarar sig utan handduk på fjället är i princip livsfarligt och väldigt oansvarigt. Det rekommenderas endast för tränade yrkesmän.
 
Och att hävda att man klarar sig utan handduk på fjället är i princip livsfarligt och väldigt oansvarigt. Det rekommenderas endast för tränade yrkesmän.
Felet många gör är att de inte torkar sig bakom öronen.

:p


(Honkydory: Kom igen nu, vi har ju kul, det vill du väl inte ta ifrån oss? Jag anser inte detta mer hjärndött än att avhandla t ex allsvensk fotboll, vilket iofs säger en del...)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.