Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Betalt samarbete
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Nån sorts gastankar eller silos alternativt vattentorn verkar det finnas på Hantverkarvägen 26 i Handen dvs nordost om Fredrika Bremergymnasiet. Kan det vara det som finns på bilden? På google maps street view är det en nyare färg i fläckmönster på plåtfasaderna än på google earth där det verkar målat i vitt samt rött och grönt.
Thure
Thure
Senast ändrad:
Du har prickat rätt byggnader Thure. Men det är inte gastankar utan vattentorn. Det första togs i drift 1964. 1994 uttökades det med ytterligare ett vattentorn bredvid det första. 2015 renoverades de och fick en ny beklädnad i aluminium med olika slipning. Det ledde till att de vann pris som årets Haningebyggnad 2016. Jag tycker de är rätt snygga men är kanske lite lokalpatriotisk.
Så stafettpinnen går tillbaka till dig om du inte vill gissa på fotoplats också.
Så stafettpinnen går tillbaka till dig om du inte vill gissa på fotoplats också.
Aktuellt
Politisk reklam
Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!
Liknande trådar
- Svar
- 58
- Visningar
- 10 K
- Svar
- 52
- Visningar
- 4 M
Dela: