Gissa position Stockholms län

Den prisbelönta byggnationen har helt klart ett syfte men det är inte att generera värme. Det vi ser har en tredelad historia som är snart 60 år, snart 30 år samt 6 år i år.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Nån sorts gastankar eller silos alternativt vattentorn verkar det finnas på Hantverkarvägen 26 i Handen dvs nordost om Fredrika Bremergymnasiet. Kan det vara det som finns på bilden? På google maps street view är det en nyare färg i fläckmönster på plåtfasaderna än på google earth där det verkar målat i vitt samt rött och grönt.

Thure
hantverkarv.JPG
earth.JPG
 
Senast ändrad:
Du har prickat rätt byggnader Thure. Men det är inte gastankar utan vattentorn. Det första togs i drift 1964. 1994 uttökades det med ytterligare ett vattentorn bredvid det första. 2015 renoverades de och fick en ny beklädnad i aluminium med olika slipning. Det ledde till att de vann pris som årets Haningebyggnad 2016. Jag tycker de är rätt snygga men är kanske lite lokalpatriotisk.

Så stafettpinnen går tillbaka till dig om du inte vill gissa på fotoplats också.
 
Det är ju mycket jag som gissat sista tiden så jag släpper gärna in någon annan att gissa på fotoplats t ex med hjälp av google earth.

Nån gång ikväll kanske jag kan börja leta fotoplats själv också.

Thure
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Nästan mitt i prick, bara 50 meter fel. Husen som syns till höger i bild ligger längs just Torgöts väg mot Gudöbroleden. Jag står på gångbron över Gudöbroleden bara ett stenkast från Torgöts väg.

Tillbaka till dig igen Thure.
 
OK tänkte men skrev inte att husen ligger utmed vägen. Fotografen är på andra sidan husen.

Var finns denna vattenbegjutna is?

Thure

Screenshot_20211020-061530.png
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.