Björn och varg när man sover i skogen

Jag kan förstår rädslan för björn om man tältar uppåt i landet. Själv skulle tveka att tälta i rapadalen och andra likande djungler där man inte ser ett skvatt. Fri sikt och gärna på en höjd. Nu kanske man inte kör hammock i Sarek, men man är väl lika "utsatt" i ett tält.
 
Statistiskt sett är ju både varg och björn nästan ofarliga för människan. Jag var i Sarek och tältade, och tänkte faktiskt inte ens på risken att råka ut för björn- eller vargattack. Jag föreställer mig att dom ser på oss som vi ser på en kråka, visst KAN vi både skada och äta upp den, men det lockar verkligen inte!

Ps. Ska till Sarek igen i augusti, denna gången funderar jag på att ta med en stor kniv. Om inte annat så känns det bra... ds.
 
Det har väl aldrig hänt i Sverige?, att någon som tältar blivit attackerad av vilda djur, (förutom myggor då), så det är nog en hypotetisk fråga...
 
Jag kan förstår rädslan för björn om man tältar uppåt i landet. Själv skulle tveka att tälta i rapadalen och andra likande djungler där man inte ser ett skvatt. Fri sikt och gärna på en höjd. Nu kanske man inte kör hammock i Sarek, men man är väl lika "utsatt" i ett tält.

Men då kan du ju inte vandra där heller? Eller tänker du då brotta ned björnen eller springa ifrån den?
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Tänkte skriva något skämtsamt men ändrar mig.

Efter många år i skogsarbete har jag haft björnar runt mig. Rent statistiskt. De är oftast nyfiken på röj och motorsåg enligt de undersökningar som gjorts. Hurvida de är intresserade av sågens prestanda vet jag inte bara att de antagligen alltid iakttagit mig men jag inte dem.

Att tälta, nej de skyr vittringen av människan och snokar inte runt ditt tält.

Risken är när din lösa hund får träff på mamma Björn med ungar och rusar efter vovven till dig. Så med det sagt, ta det lugnt ingen fara. Du behöver inte hämta din frukost dinglande från träden i Sverige. De svenska björnarna är fullt införstådda med gällande regelverk.

De tvåfotade med plastkassar med pilsner är ett större hot. Oftast de som skräpar ner och känns obalanserade i takt med pilsnern slinker ner.
😊
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips