Bästa powerbank för långresa

Men är det rimligt med en verkningsgrad på under 50% - den är märkt 20000 mAh och jag lyckas ladda upp batterier med total kapacitet 8400mAh.
Plattan och mobilen blir ju inte stekhet direkt.
Jag tycker det känns futtigt och hopaps den nya laddar bättre än den förra men annars blir det retur på den också.

/Patrik

Ett helt nytt batteri presterar inte fullt direkt utan kräver kanske minst 10 uppladdningar innan de börjar ge full kapacitet vad den klarar av..
 
Bumpar denna tråden lite.

Behöver ett kraftfullt batteri som kan ladda:
Macbook
Iphone 6S
Så smidigt som möjligt
Så lätt som möjligt
Bra pris

Xiaomi som snackats om tidigare verkar intressant men var köper man det utan att få en kopia. Eller finns det andra bättre idag?

Jag förstår att det inte är optimalt till en macbook men vill ändå att det ska kunna gå. Gärna 2 portar för laddning också.

TAck på förhand.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Dell har en Power Companion på 12000 respektive 18000 mAh med utgångarna USB typ A (iPhone) och USB typ C (Macbook [de nyare modellerna]). Den enda nackdelen är att man måste ladda den med en Dell-laddare, så om man inte redan har en sån blir de otillbörligt dyra.

Det blir dessutom rätt klumpigt, men man får rejäla batterier (ungefär 1,5 laptopladdningar enligt min erfarenhet) för besväret.
 
Lär dig också att om det står 20000mAH och idn telefons batteri är på 4000mAh så har du INTE 5 fulla laddningar - förluster och optimistiska värden från säljaren ger din kanske 3,5 eller så. En rejäl näve salt krävs vid läsning av kapacitet för powerbanks, det är inte strikt matematik, tyvärr. Men generellt sett, ju högre ju bättre med lagom låg vikt.

/Patrik
 
Det är ju också så att 1000 mAh i ett 12 V-batteri är mer än dubbelt så mycket energi som i ett 6 V-batteri.

Om en powerbank ger 1000 mAh, är det 5 V 1000 mAh (5 Wh) eller är det batterierna som är på 3,7 V 1000 mAh (37 Wh)? Det är en ganska stor skillnad.

Det vore mycket tydligare om kapaciteten angavs i Wh eller Joule.
 
En annan fördel är att en kan laddas samtidigt som man använder den andra. Men ur kapacitetssynpunkt är det nog ingen större vinst att ha ha två mindre än en stor.
 
Goal Zero Sherpa 100AC är inte så dum resekompis, 100PD är en likvärdig utan 220v. Den banken sparar en del vikt och utrymme.

Trådlös Qi (utgång): max 5W
2st USB-A: 5V, upp till 2,4A (12W max), reglerad
2st USB-C PD-portar (ingång / utgång): 5V, 9V, 12V, 15V, 20V upp till 3A (60W max), reglerad
AC-växelriktare (utgång): 220V, upp till 0,45A (100W max), 50Hz, modifierad sinusvåg
Laddningsport (ingång, 8mm): 14-22V (50W max)
Enkelcells ekvivalent kapacitet: 25600 mAh @ 3,7V

Med ett USB-C uttag som bär lite effekt (reseadapter/laddare/solpanel) etc inkopplad i Sherpan så har man en hubb att ladda telefonen, bärbar dator eller vad man vill.
Har låst ett av USB-C uttagen till inkommande spänning medans andrauttaget får ladda något, men några knapptryck och båda uttagen går att ladda från.

220v uttaget är inte så dumt på resa då man får möjlighet att ansluta udda laddare, eller hänga en 220v julstjärna på ryggsäcken. ;)
 
Om du söker efter en bra powerbank för en långresa kan jag rekommendera Denver PSO-20007 Soldriven Powerbank med 20000mAh-batteri. Den har en stor kapacitet som kan ladda en smartphone upp till 6-7 gånger, eller en surfplatta 2-3 gånger. Den har också tre USB-portar, så du kan ladda flera enheter samtidigt.

Denver PSO-20007 Soldriven Powerbank med 20000mAh-batteri är också relativt lätt och kompakt för dess kapacitet, vilket gör den enkel att ta med sig på resan. Dessutom är den byggd med Ankers "PowerIQ"-teknologi som anpassar laddningshastigheten för varje enhet, vilket gör att du kan ladda dina enheter snabbt och säkert.

Jag hittade ett äkta exemplar därifrån https://soldfy.se/tillbehor/mobiltillbehor/powerbank
Med en 20 000 mAh powerbank skulle jag säga att max 3 fulladdningar av en telefon. och knappast några 6 - 7 gånger, detta av egen erfaren.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips