Äldre anorak

Jag har en äldre Lundhags-anorak (Sylarna) som jag är mycket förtjust i. Materialet är en bomullsblandning typ polycotton. Jag har återimpregnerat plagget med intvättning, men vill helst inte tvätta plagget🙄. Vad tänker ni, möjligt att köra Grönlandsvax som på fjällräven-plagg?
 
Det beror på hur vattenresistent du vill ha plagget, i stigande ordning vad gäller vattenresistens:
  • impregnering som man tvättar in
  • grönlandsvax eller motsvarande som strykes eller värmes in i plagget
  • flytande vax, typ Barbour, så anoraken mer eller mindre blir som en oljerock.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Ett lagom inslitet lager grönlandsvax eller motsvarande (för halva priset från alternativa leverantörer) är både snyggast bästa kompromiss mellan vattenavstötande och ventilerande, tycker jag.
 
Är det verkligen inpregnering du skall ha. Vitsen med en bommulsanorack är för mig att den är vindtät och andas bra.

Impregneringen man tvättar eller blötlägger plagget i och som är avsedda för bomull lägger sig enligt min erfarenhet inte som någon hinna på ytan utan tränger in i fibrerna och gör på sätt att tyger inte suger åt sig väta på samma sätt. Om det blir en försämring av ventilationen har i alla fall inte jag märkt av det praktiskt. Om man vill gå in på detaljer det kan det t o m vara så att ventilationen blir bättre vid fuktig väderlek då bomullsfibrerna inte drar åt sig lika mycket väta och därmed inte sväller lika mycket
 
Stora fördelen med impregnering är att vattendroppar pärlar på bomullsytan i stället för att fukten sugs upp och ökar vikten på bomullsväven samt kyler huden innanför eller sugs vidare in mot plaggen mellan huden och ytterplagget.

Thure
 
Impregnering

Stora fördelen med impregnering är att vattendroppar pärlar på bomullsytan i stället för att fukten sugs upp och ökar vikten på bomullsväven samt kyler huden innanför eller sugs vidare in mot plaggen mellan huden och ytterplagget.

Thure

Tack för alla svar! Thure kommer ändå nära min avsikt: Jag använder gärna plagget på höst/vinter varför plötsligt regn är att förvänta. Samtidigt vill jag vara skonsam visavi ett uppskattat plagg! Ventilation och vindskydd fungerar u a i kall väderlek, men jag ser helst att jag inte ska behöva extra regnplagg för regnskur eller snöglopp.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.