Vattenflaska på 1,5 liter?

I USA finns en modell som heter Nalgene Silo som är på 1,42 liter (48 fluid oz) och stor öppning. Har dock aldrig sett större Nalgene flsakor än 1 liter i Sverige.
1,5 liter PET flaskor finns ju g´hur många som helst, men dock inte med stor öppning.
 
Storleken har betydelse

Tjenare, är ute efter en stor "vatten"flaska typ som denna http://www.activeoutfit.se/sv/nalgene-vattenflaska/2541-nalgene-wm-everyday-1l-vattenflaska.html men skulle vilja ha en som är något större. närmare 1,5L och som har en stor öppning, jag har sökt runt lite men hittar inga i sverige, så tänkte kolla med er om ni har sett en sån här flaska jag är ute efter :)
ska ha den i bilen när jag jobbar, så den ska inte ut på tur ;)

I bilen har jag en dunk om jag vill ha större vattenmängd med mig. Fattar inte varför du måste ha så stor flaska. Flera mindre måste vara smidigare, mer hygieniskt osv.
 
jag ska ha med mig smothes :p har med mig massa till frukost :D den hamnar på strax över 1L så får kanske bli 2 1L istället, blir nog lättare än att beställa från något annat land eftersom den inte verkar finnas i sverige :/ men men det blir nog bra tillslut :)
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Vintrar brukar ju återkomma med med nån sorts regelbundenhet, så ett underställ lär ändå behövas förr eller senare. Vet inte om det är till nån hjälp egentligen, men Intersport sålde underställ som var packade i en Nalgene-liknande flaska tidigare som låg på ca 1,4 l.
 
Vintrar brukar ju återkomma med med nån sorts regelbundenhet, så ett underställ lär ändå behövas förr eller senare. Vet inte om det är till nån hjälp egentligen, men Intersport sålde underställ som var packade i en Nalgene-liknande flaska tidigare som låg på ca 1,4 l.

Om det inte är flaskor gjorda för dryck så finns det nog risk för PBA och annat skit.
 
När jag var på ICA och handlade mat så hade som Brämhults juice i en plastflaska på 1.5 liter

Per
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.