Tipsa mig om ställen med bra Safarikläder

Skall troligen till sydafrika och behöver lätta, snabbtorkande byxor och skjortor lämpliga för ändamålet.
Svala, flexibla (avtagbara ben mm) och i neutral färg (grön, mörkbeige)
Tips om var man hittar ett bra utbud på sådant?

//Jocke
 
Mina mest använda friluftsbyxor är ett par Colombia inköpta på stadium för ett par år sedan (nu finns väl inte just den modellen kvar, men kan vara värt att kolla om det finns något liknande). Ljus färg i relatvt tunn syntet, torkar grymt snabbt, andas dock inte lika bra som bomull.
 
Fjällräven har en hel del kläder som är gjorda för varmt klimat. Syntet med lite bomull i och kallas MT om jag intem inns helt fel. Vet att de används/har använts av någon som korsade Australien till fots.
 
Think outside the box!

Varför inte köpa kläderna på plats?

  • Billigare!
  • Lättare/mindre packning! Släng/ge bort när du åker hem.

Safari kräver ju knappast något superhightech material. Ok, är du extrem i dina storlekar så kanske du inte vill chansa.

/Tor, som slet ut dyra Fjällrävenbyxor i Masai Mara julen 2004
 
Snickarbyxor är utmärkta i värmen, luftar bra, skjortor fås lokalt i tunnt bra hellång modell, bredbrättade hattar ävenså lokalt. Lätta passande kängor kan vara ide att ta me...
Stöd den lokala handeln.....
//J
 
Tack för tipsen. Man kanske skall köpa lokalt som ni säger.
Skor har jag redan täckt. Det är de andra kläderna som jag funderar kring.
Snickarbyxor....hmm.....skall man se ut ut som Alexander Bard på en safari....nja ;-)
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Hejsan,

Kan tipsa om en kedja i Sydafrika som heter Cape Union Mart. Kolla in lite om utbud och även en butiksguide på: http://www.capeunionmart.co.za/

Importerade saker kostar något under svenska priser, lokal producerat är rejält billigare.

Med vänliga hälsningar,
Aina

PS. Jag har ingen koppling till butikerna mer än som tillfällig kund. DS.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips