Tält med hund

Hej.
Jag är på jakt efter ett tält som rymmer mig och min hund och undrar om det finns några bra tips?
Jag kommer till huvuddelen vandra i fjällandskap. Varierande väder.
Hunden en är en Finsk Lapphund, ca.15kg och 50cm hög.

Som de flesta vill jag ha ett super ultralätt tält och nästan gratis men som ändå överlever en apocalypse!

Jag har kollat på två liknande tält
Helsport Ringstind Light 2 4'399 REA
VAUDE POWER LIZARD ULTRALIGHT 1-2P 4'375:-
 
Tycker själv att super ultra lätt tält + hund brukar gå dåligt ihop :) Speciellt om man vill ha det så litet som möjligt.
 
Jag använder tarp eller kåta. Det funkar utmärkt med hund, även om det bara är det första som kvalar in i lättvikt.
 
Jag planerar att vandra längs Kungsleden i sommar 2014. och Gröna Bandet sommaren 2015 om allt känns rätt.
Om det går som planerat tänkte jag även satsa på Vita Bandet i framtiden.
Då tror jag ett stabilt tält passar mig bättre än tarp.


Tack för tipset och lycka till. Har du provat tältet i vinterförhållande?
 
Jag har inte provat mitt Veloce på vintern då jag köpte det på våren, men att det fungerar tvivlar jag inte på men det är nog inte optimalt. Med så pass liten absid så blir det inte mycket skydd vid matlagning m.m. och skulle man bli fast i tältet ett par dagar på grund av kass väder så finns det bättre. Som vintertält skulle jag nog hellre använda ett 2-3 manna med en stor GT absid, i en pulka så är den viktökningen inget att bråka om.
Övriga årstider är det inga problem och skulle man bli fast så är det tillräckligt med plats för att inte få panik. Det är även lätt att släppa loss lite utav innertältet och vika undan så man kan laga mat m.m. under tak.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Har märkt en grej när det är lite ojämn mark att Velocen är ganska svårt o få spänn på duken en bit upp från fotändan och på min hänger innertältet en del fast man fått någelunda bra spänn på duken..
Min första tanke är väl att om de snöar mkt så samlas de mkt snö i fotändan och tältet kommer tryckas ner??

Hittar man rak o jämn tältplats så är de nog inga problem,tältduken spänner tätt ända ner till marken så själva draget är de inga problem med..

Va ute två nätter under december och första köldknäppen och då va de -5 på natten och runt nollan på dagen,hade min Defence 4 sovsäck..
Vart ingen större fara med kondens och tror att myggnätet till dörren kan ha motverka kondens..

Har iofs ingen jätte erfarenhet att tälta på vintern i ett vanligt tält då de bara blivit två nätter i Velocen och en natt i min Robens Mythos duo..
Men har nog en 25-30 nätter genom åren i en Moskoselkåta med kamin på vintern när man vart ute o pimpla el jaga med släkt uppe i lappland men de går inte ett jämföra..

Köpte en egen Tentipi för två år sen men den har knappt används men har planer iaf att använda den på vintern bara någon vill släpa ut en med mig till obyggden..
 
Det blev en "Arctic Alpine Design VELOCE"
Nästan halva priset och det varar inte för alltid.
Bara att slå till på direkten.
Det kan nästan inte bli bättre ;)
 
Grattis, jag tror inte du kommer att ångra dig och för pengarna du sparade kan du köpa riktigt bra väskor till hunden
 
När ni tälta med hund, bruker hunden ligger i inner eller yttertältet?
Vad ligger den på när den ska sover? Direkt på marken även på vintern? Och något extra täcke över den? (lär ju vara olika behov från hund till hund kan jag tror)
 
När ni tälta med hund, bruker hunden ligger i inner eller yttertältet?
Vad ligger den på när den ska sover? Direkt på marken även på vintern? Och något extra täcke över den? (lär ju vara olika behov från hund till hund kan jag tror)

Min hund är stor och spretig, men plågas en hel del av mygg, så hon får vara i innertältet. Brukar ha med nån filt åt henne, markkylan är rätt otrevlig. Andra gör på annat sätt, det beror på vad deras hund behöver och hur mycket de bryr sig.
 
Min hund skulle mycket troligt smita om han låg i ytterältet okopplad.
Jag skulle ha någon filt eller tunnare liggunderlag för att skydda tältgolvet och lite mer under vintern för att lyxsa till det för hunden. ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips