Stötdämpar olja

Jag har en FOX ALPS-4 stötdämpare och undrar vad man ska ha för olja till en sådan(och hur mycket?)? Och ungefär vilket tryck man ska ha i den?

Stämmer det att den är "själv pumpande", dvs. att den ställer in sig själv något när man väl tryckt i bastrycket?

MVH Anders
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag vet inte mycket om din gaffel och vilken mängd du behöver. Sorten på olja borde dock spela mindre roll. Jag själv har jag gått över till motorcykeldämparolja till min RockShox XC. Dessa oljor finns i de flesta viskositeter och är mycket billigare än de man köper i cykelaffären. Jag har provat mig fram till en viskositet som stämmer för mig.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips