Skor för fjällmaraton

Jag funderar på att delta i Keb Arctic Run men måste köpa skor. Några tips??
Har kikat på Icebug men velar lite vilken typ... Dubbar eller inte??? Salomon?
/Annika
 
Att den passar

Viktigast är att den passar din fot och att du kan springa myr, sten och annan terräng med den. Ett bra tips är att springa över någon myr för att sedan fortsätta i olika typer av terräng, länge...

Jag har sprungit både i vanliga löparskor, med och utan dubbar, "special" och vanliga. Visst är det skillnad, men inte avgörande. Ta i första hand en sko som passar dig.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Skor

Hej Jörgen och tack för svar!
Jo, det är definitivt viktigt att skon passar och är skön men funderingen kvarstår... Vilken typ är generellt bäst när man springer/går på ojämnt, halt, blött underlag??
Att skor m dubbar är bra vintertid förstår jag men hur bra är de på barmark (stenig terräng).
Mvh Annika
 
Terrängen som loppet går i är inte så farlig. Skulle satsa på ett par bekväma skor med hyffsat mönstrad sula. Se till att du springer mycket stig med dem innan och gärna så mycket backar som möjligt.

Många orienterare springer med dubb men här nere i alperna ser man inga löpare alls med dubbskor... så det fungerar fint även utan.

Jag har sprungit en del lopp i alperna och även Nikka - Abisko med Salomon Sense Ulta men skulle rekommendera en mer dämpad sko om du är ovan med terräng. Kanske Sense Matra eller Speedcross om du är inne på salomon annars har Inov8 och många fina modeller.
 
Lysande

Hej Erik!

Jättetack! Jag tror det lutar åt ett par Speedcross :). Tittade på ett par sådana idag!

Mvh,

Annika
 
Jag har sprungit AXA fjällmarathon i innov8 295 och Icebuc Cerva. Båda funkade bra men jag trivs bättre i i innov8. Jag har sprungit andra terränglopp i alla möjliga "vägdojor" och alltid kommit i mål. Det är ju inte skorna som springer vet du...


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Aktuellt

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips i Norden!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!
Jag springer i följande:

Inov X-talon 190 - Off-trail med riktigt välmönstrad sula. Väger väldigt lite och suger knappt något vatten. Den låga vikten gör dock att skon inte tål lika mycket stryk som ex Icebug men den har ett underbart löpsteg med mycket god känsla för marken. Sannolikt förstavalet vid kommande fjällöpning. Ej dubbade.

Icebug Spirit OLX - dubbat och stryktåligt. Inte lika sköna som skorna från Inov8 men tål riktigt stökig terräng bättre. utmärkta på isigt underlag och även bra i stenig och mer skogslik terräng. ursprungligen orienteringsskor.

New Balance 3090 v2 - Inte lika kraftigt dubbade som Inov-8, dock med samma fantastiska löpkänsla och fungerar som bäst på snällare stig och grusväg. Även asfalt funkar väl, beroende på hur väl dämpat man vill ha. Den sko jag för tillfället springer mest i.

FiveFingers Spyridon - lekfull och passar bäst för kortare turer under milen. Underlaget får gärna vara skogsstig men den allra stökigaste terrängen undviker jag gärna då det är väldigt lätt att trampa igenom och göra illa foten. Fartlek i varierad terräng kanske kan sägas vara det bästa för denna sko.

Beroende på väderförhållande kommer jag t ex att springa AXA i Inov-8 eller Icebug. Regnar det en del blir det dubbat, om inte så får Inov-8 sitta på fötterna. Är underlaget lite snällare skulle jag välja New balance.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.