[Skåne] Gissa bilden!

Det skulle kunna vara Fyledalen (även om det inte ser riktigt typiskt ut på fotot). Och Fyledalen ska vara känd för en viss fladdermusart.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Underbart @fowwe! 🙌 Helt rätt! 🥳 Enligt mig ett underskattat område som är mycket fint att vandra i oavsett årstid. Förutom alla grodor, lever där (också 🙃) mängder av vildsvin. Tips för den som aldrig har kommit nära detta djur.

Nu ser vi framemot en ny spännande bild. ☀️
 
Anna, det var ingen lätt uppgift du gav oss, men det betydde att jag fick forska lite. Här kommer min bild med frågor som kanske är enklare.
* Extrafråga: Vad är detta för slags träd?
* Huvudfråga, det är den som avgör: Var någonstans står de? (I närheten finns många fler av samma sort så det räcker att ange vilken väg det är.)

IMGP5588_1800.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips