[Skåne] Gissa bilden!

Det skulle kunna vara Fyledalen (även om det inte ser riktigt typiskt ut på fotot). Och Fyledalen ska vara känd för en viss fladdermusart.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Underbart @fowwe! 🙌 Helt rätt! 🥳 Enligt mig ett underskattat område som är mycket fint att vandra i oavsett årstid. Förutom alla grodor, lever där (också 🙃) mängder av vildsvin. Tips för den som aldrig har kommit nära detta djur.

Nu ser vi framemot en ny spännande bild. ☀️
 
Anna, det var ingen lätt uppgift du gav oss, men det betydde att jag fick forska lite. Här kommer min bild med frågor som kanske är enklare.
* Extrafråga: Vad är detta för slags träd?
* Huvudfråga, det är den som avgör: Var någonstans står de? (I närheten finns många fler av samma sort så det räcker att ange vilken väg det är.)

IMGP5588_1800.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips