[Skåne] Gissa bilden!

Är det Valby i Köpenhamn vars gasklocka sprängdes för ett par år sedan?

http://www.expressen.se/kvp/pang-danmarks-nast-hogsta-byggnad-borta/

Landskrona hade tidigare gasklocka, ett flertal skånska orter har haft gasverk enligt http://sv.wikipedia.org/wiki/Gasverk kan det röra sig om Eslöv eller Trelleborg??

Bilden visar att kullen är täckt av sand eller liknande vilket fick mig att fundera på om det är ett sätt att minska läckage av miljöfarliga ämnen se också http://pejl.svt.se/miljo/fororenade-platser/skane/eslov/120220_eslovs-gasverk/

Thure
 
Senast ändrad:
Nej Thure vi håller oss på Øst Sjælland. Det har intet med gas att göra förutom hur det försvann.
Ledtrådar som givits hus, liknade finns ännu nära Valby.
Dessutom är motivet et gjenbrug.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Tango och ni andra har fått en del ledtrådar, en till.
Landsvägen ligger söder om kullen här.
Adderar du övriga ledtrådar tror jag du kan få ihop pusslet.
 
Kan man gissa att landsvägen är väg 9 mellan Ystad och Simrishamn?

I närheten av Glimmingehus finns/fanns en hög radiomast. Kan det vara så att den monterats ner och det är den som åsyftas?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips