[Skåne] Gissa bilden!

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Du är på helt rätt plats @HPT
Vi är alltså i Vellinge kommun. På skylten står det Arrie till vänster och V Kärrstorp till höger.
Den stora kullen är en av flera moränkullar i området runt Arrie friluftsområde. På just denna finns det flera fornlämningar enligt Fornsök, med namnet Harebjer.
Bollen är din.
 
Okej, tack! Din senaste bild var svår till att börja med, men med lite avståndsangivelser gick det att klura ut. Jag har för x antal år sedan faktiskt bott några kilometer därifrån, men kände inte igen platsen. :)

Då kör jag en... Vid/på vilken skånsk ås hittas följande plats (och vad är det för ställe)? Ber om ursäkt för lite sämre bildkvalitet (bilden tagen för 3-4 år sedan) den här gången.
DSC_0045 (1).JPG
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Det är möjligt att det numera växer en och annan svamp där inne. Men inget organiserat, eller till försäljning, så vitt jag vet. Det är ursprungligen en annan typ av anläggning, på en annan ås.

Nej, bildgoogling i en sådan här tråd känns som AI-användning för att skriva ett skolarbete. Oklart vem man egentligen lurar. (n) Jag gillar verkligen det här detektivarbete och lägger förmodligen oskäligt mycket tid här och på liknande saker. Får skylla på att informationssökning är en del av mitt arbete (bibliotekarie). 📑🔍
 
Senast ändrad:
Du har rätt när det gäller typen av anläggning, men det är fortfarande fel ås.
 
Senast ändrad:

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.