Överdriven lättpackning?

Exhibitionism

Även om det är varmt så kan man väl kosta på sig att ha ett par shorts på sig! de väger inte många gram!
Tror knappast jag skulle möta på denna nakna grupp av människor i Rapadalen en ljuv sommarkväll! Rena rama smörgåsbordet för myggen!;)
Exhibitionister vill ju å andra sidan kanske inte spara in på packningen utan hellre visa upp sina "varor";)
http://sv.wikipedia.org/wiki/Exhibitionism
 
Svårt att toppa denna UL-elit. Nästa steg är väl att operera bort förhuden, ena njuren och helvaxa kroppen...
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Det cirkulerade en del bilder för några år sedan på ett naket engelskt par som vandrade Pennine Way eller något liknande. Men deras utrustning (!) imponerade inte på en lättpackare. Stora ryggsäckar indikerade mer en vilja att visa upp sig än en vilja att vandra lätt.
Apropå utrustning så finns det väl teorier om att det finns en korrelation mellan manlig sådan och packningens storlek. Huruvida korrelationen är negativ eller positiv finns det än så länge olika uppfattningar och väldigt lite data kring ;-)

Jörgen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips