Oerfaren och ska vandra Kungsleden i september, behöver er hjälp!

Inhandlade en BD6 som ska studeras på vägen upp!

Har planerat att handla mat imorgon och undrar om ni har några tips på bra, lämpliga proteinkällor? Min bror har ett gäng 24H Meal kvar från lumpen som jag får ta för mig av, det jag vill ha, men det är mest för nödfall. Äter hellre "riktig" mat.
 
Torkat renkött är gott att karva ur med kniven. Nu när det börjar svalna av så går det ju bra med rökta grejer men för egen del blir det mer kolhydrater än vanligt på vandring/fiske/jakt av "enkelhetsskäl".
 
Pemmican, beef jerky, ölkorv, torkat kött, rökt kött. hårdostar. Ett kvällsmål på lite olika rökt och torkat kött och några olika ostar är fantastiskt trevligt en solig kväll utanför tältet. Gärna med ett glas rött till (fantastiskt näringsviktigt).

Peter
 
Gärna med ett glas rött till (fantastiskt näringsviktigt)./QUOTE]

Självklart ;) tackar för tipsen! Antar att konserver bör undvikas då de väger rätt mycket och tar upp rätt mycket plats i förhållande till hur mycket man man får ut, eller?

Hur ser det ut i stugorna, finns det täcke etc. eller bör man ha med sig sovsäck?
 
Stugorna brukar ha filt och kudde, dvs du behöver minst ett reselakan + örngott. Dock rekommenderar jag att du istället tar med dig en sovsäck, klart skönare;)
 
Reselakan eller sovsäck som sagt. Själv skulle jag ta en sovpåse i siden. Det är väl en smaksak.

När det gäller mat, här finns massa olika religioner, smaker, tyckanden och alternativ.

Konservburkar är det spöstraff och skampåle på. :) Skämt åsido.....

Enklast är ju färdiga frystorkade. Det finns en uppsjö där Real Tur brukar nämnas som godaste (kostar oxå).

Enkla egna alternativ för att slippa frystorkat är t.ex.
Egna musliblandningar med mjölk gjord av vatten och mjölk/grädd-pulver. Ta riktigt mjölkpulver, inte avfettad semper.
Havregrynsgröt, blandad med torkad frukt, eller nån saftig varma koppen.
Knäckebröd med smör och tubpålägg
Varma koppen utblandad med couscous
Påssoppor utblandade med t.ex. torkad svamp, couscous och annat
Torkat kött
Ostar
Bacon (håller fint, det är rökt)
Pastasåser med pasta
.
.
.

Sen kan du göra i stort allting från scratch genom att torka ingredienser själv. Det höjer definitivt nivån på det hela. Det mesta blir bättre och lättare att bära. Du klarar dig dock från den nivån rätt lätt utan att gå på frystorkat hela veckan.

Glöm inte desserterna, smågodiset, jordnötterna, vinet, whiskyn, punschen, Dry Martinin, glassen, potatischipsen........... Det lär finnas de som fixar att slänga ihop en schwarswald-tårta på fjällvandringen.....

Du behöver inte köpa massa böcker om friluftsmat (det finns en uppsjö). Du hittar alltihopa genom att söka här på utsidan.

Smaklig måltid
Peter
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Bacon (håller fint, det är rökt)
Peter

Nja, var försiktig med bacon då det kräver kylförvaring och inte är varmrökt. Rökt sidfläsk är lämpligare på tur då det är varmrökt och har bättre hållbarhet;)

Ölkorvar i är alltid lätt att ha med sig då de är torkade och har lång hållbarhet, dessutom mycket energi och smak. Kombinationen med ölkorv och cous-cous är ett tips.
 
Ja men kylförvarning behöver inte innebära 7 grader - är det 10,12 eller kanske 15 så börjar det bli möjligt att ha med bacon,ostar och sånt där.

I +25 eller +30 så svettas ju en ost ganska fett och ett paket bacon blir uppblåst på en halvdag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips