Nån som sitter på små bitar knivstål

det tog ett tag med allt flyttande och hela köret men nu är kniven klar och jag han med med en liten extra kniv också, Stor kniv. O1 stål egenslipat och egengjord micarta, härdad av nylund. den lilla kniven. blad da knives rwl-34 med köpes micarta. nu ska jag bara fundera ut några bra slidor. Jag har lite svårt att få bort reporna fån bearbetningen på det stora bladet men det är ju iof bara en liten finish fråga









 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Riktigt riktigt fina knivar. :). Jäklar vilken fin micarta du gjort. Sån kan du få göra åt mej om du vill.
Ja sliprepor kan vara envisa att få bort ,det gäller att vara envis. Och spänna fast bladet på nåt bra sätt och ha nåt bra att limma fast slippappret på.

Seved
 
Mycket bra arbete!! Grattis.

Några kommentarer. Liksom seobserver så anser jag att du nog bör fortsätta att jobba på finishen. Jag tycker mig också se att spetsen på den stora kniven inte riktigt finns där! Fortsätt på den också. Sedan har du två mycket fina knivar. Den lilla är klart inspirerad av Bark River Bravo 1, fast i mindre tappning och mindre tumramp :). Kanon!

Grattis igen.

~Paul~
 
Tackar =) jo spetsen fick sig en törn när jag slipade på bladet. jo det ser som lite billigt ut med dålig ytfinish. jo den lilla kniven är nästan direkt snodd från bark river =). jag lägger upp mer bilder när jag har putsat mer på bladet. det är faktiskt väldigt enkelt att göra micarta.
 
Nu börjar det likna något ;). Kanonarbete!

Hur gjorde du micartan? Dvs, vilken bas, tjocklek, bearbetning osv.

~Paul~

Jag köpte biltemas flytande epoxy till båtar och tyg med lite struktur. Sen blötte jag ner bitar av tyger i epoxyn och la ner dom i en form som påminner om u balk lite huller om buller. Jag gjorde bitarna ganska tjocka så jag lätt kunde slipa ner det om det blev ojämt. Sen pressade jag med en träplanka som passade ner i "u balken" jag hade gjort allt vad jag orkade med tvingar. Jag har provat biltemas polyester också men jag hörde någonstans att epoxy är bättre. En fördel är om man täcker formen och/eller plankorna med plastfolie för annars har man ett problem att få bort biten man pressade
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips