Ljuskänsligt objektiv?

Jag har köpt en nikon d80 ganska nyligen och har funnit ett intresse i att fota innebandy, fast problemet med det är att jag bara har mitt kitobjektiv som jag köpte med kameran. Så nu har jag börjat leta efter något bra ljuskänsligt objektiv så jag kan fånga rörelserna utan blixt.
Jag hoppas att någon här har ett par bra tips på ljuskänsliga objektiv som kommer fungera till innebandyn! (helst 5000 eller billigare eftersom jag fortfarande går i gymnasiet och inte har så mycket pengar)
 
Sigma 50-150/2.8 kostar inte så värst mycket mer än 5000kr. Deras 70-200/2,8 är också riktigt bra, men kostar några tusenlappar till. Om du tror att du klarar dig med kortare brännvidd så är ju Nikon 50/1,8 lika billigt som ljusstarkt, men autofokusen är inte blixtsnabb förstås.

Per
 
Nikon 85 f/1,8D 3750 kr
Nikon 50 f/1,8 1295 kr

Sigma 70-200 f/2,8 kan du kanske hitta begagnat för runt 5000 kr.

Ljusstarka objektiv kostar så det finns inte så mycket att välja på under 5000 kr. Nästa steg är nog sen Nikons 105 och 135 f/2,0 som går på 10-11000.
 
Sigma 24-70 2,8 EX kostar ca 3995:-, det måste kunna vara ett bra alternativ.. lite tungt å så, men vilken skärpa!
En kompis kör med ett sånt, helnöjd!
 
Ska du foto innebandy och få lite mer närbilder är det nog minst 150-200mm du behöver. Fösrök hitta ett beganat 70 eller 80-200/2.8, så håller du nog din budget också. D80:n fungerar bra upp till ISO 1600 även om den börjar bli lite brusig där, men du kanske inte riktigt behöver gå upp så långt i ljuskänslighet.
 
Hi
Hålla me Mikel:Köp ett begagnad Nikon 80-200/2,8 eller, om du får det för 5000:- spänn en 70-200/
2,8. Det objektiv har du livet ut.Tycker inte att ett 50/1,8 är användbart, förutom du springer efter spelerna. Dock top-objektiv annars. Sigma/Tamron vet jag att dem fästbrännvid 150 resp. 90 mm
är bra , vet dock ej om deras zoom duger något.Alternativt kan du prover med blixt och flash-extender om du redan har en ljussvagare, lång brännvid.
P.s. Ser till att du får 80-200 med stativfot/-fäste.
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips