Gissa position

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
ok jag testar igen, trots att jag haft några gissningar med nyligen.
vad ser vi för väldigt känt fjäll på denhär bilden tagen i torsdags? de mest karaktäristiska bilderna på fjället är tagna österifrån, men nu står jag rakt söder om fjället. att det är taget i torsdags är också en ledtråd.
 

Bilagor

  • IMG_0008.JPG
    IMG_0008.JPG
    2.6 MB · Visningar: 89
jaha inga gissningar? en till bild tagen österifrån då, nu blir det enklare kanske?
 

Bilagor

  • IMG_0012.JPG
    IMG_0012.JPG
    1.4 MB · Visningar: 105

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Fotovinkeln har alltså betydelse! Läckra bilder med molnen, mycket bättre än klarblå himmel, tycker jag. Men jag förstod inte ledtråden att bilden var tagen i torsdags.

Innan nästa fjälltur efter midsommar har jag inga bilder att visa. Hoppas någon annan kan bidra!
 
ja moln är ofta finare än klarblå himmel, men området kring nallo är fint i nästan alla väder! ledtråden med att fotot var taget i torsdags var för att jag just innan hade en annan gåta med färska bilder tagna bara några kilometer söder om nallo, så ledtråden var att jag befann mig i närheten bara. inte söder om ritsem direkt.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.