Gissa position

423369554_6b29b4c1ed_o.jpg


Från svenska fjällen, men var?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
millimeter; sa:
Du var ju tydligen stugvärd uppåt Abisko, så jag gissar att det är norr om Kebnekaiseområdet också? ...
Nja, inte så långt norrut som Abisko. Bilden nedan är tagen från nästan samma ställe som föregående men kameran är riktad lite åt vänster.

424224080_4bc0437243.jpg
 
avslutat medlemskap sa:
... men du fick ett ganska juste åk där ifrån kan jag gissa

Inte då för det var min kompis Lars Moberg som tog bilderna 2003-05-01 eller dan därpå medans jag skidade runt fjället för att reka klätternytursmöjligheter. :)
 
Senast redigerad av en moderator:
Nipals?

Tycker att berget i förgrunden på bild två i färg och formationer påminner om Nipals. Men jag kan inte säga vilket berg man ser mot. Får inte ihop det med Knivkammen eller Pyramiden. Ett annat förslag är fjällen norr om Nallo Sielmatjåkka m fl.

Thure
 
Kanske stod Lars Moberg på Påssustjåkka och såg mot Sielmatjåkka (högsta toppen), och den spetsiga saken framför är 1839-toppen mellan Påssus och Sielma?

(Att man inte ser Påssuståkka från Keb skulle ju kunna bero på att Sielmatjåkka är något högre och skymmer.)
 
Rätt! Bilderna är tagna i närheten av högsta toppen på Påssustjåkka (1935). På den undre bilden ser man bortom till vänster huvudtoppen på Sielmatjåkka (1997). På den övre bilden ser man Tjäktjahjälmen (1906) i mitten längst bort, och den lägsta ryggen bortom passet i bildens mitt är Nallo.

Ny bild tack!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips