Gissa position Stockholms län

Gissar att man ser kollektivhöghuset vid Björkhagens centrum. Är det från ett av bergen NV om Kolarängen i Älta?

Thure
 
Borde vara nära Södermalm. Om det inte är Nacka så är söderort i Stockholm möjligt.

Typ Björkhagen/ Hammarbyhöjden?

Thure
 
Höghuset i horisonten är missvisande och påminner ju på bilden helt klart om det i Björkhagen. Men det är fel och inte heller i rätt kommun. Omgivningen består av många hällmarker med myr och sank emellan dessa.

En ledtråd är namn på kommunen och en bergskedja i bestämd singularis.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Det är fel. På bilden befinner jag mig emellan två områden kan härledas till brand och platsen i närheten kallas kommunens namn och en europeisk bergskedja i bestämd singularis.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips