Gissa position Stockholms län

Att jag förkastade Bankir Zetraeus väg som fond var beroende på att jag fick se en google street view bild från NV och från den vinkeln är husfasaderna i flera olika färger. Så jag blev lurad helt enkelt och inte av dig Lasse jag var hela tiden på det klara med att du frågade efter bryggans belägenhet. Men den kunde jag inte identifiera förrän jag hade kläm på husen.

Thure
Jag funderade länge och väl innan jag kunde bestämma mig för om det var rätt eller inte. Men just "vid Bankir.." gjorde att jag till slut inte kunde godkänna. Men vet inte om vi nånsin varit så nära i denna tråd utan att vara rätt :)
 
Senast ändrad:

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Finns några hästgårdar som ligger längs med 73:an/Nynäsvägen mellan Västerhaninge och Ösmo. Kanske där i krokarna någonstans?
 
Thure har hittat rätt. Drevinge gård, eller egentligen är det stallarna som hör till Drevinge gård som ligger på andra sidan av motorleden.
 
Jag skall ut på en tredagars cykeltur idag. Därför väntar jag med bild till typ tisdag. Varsågod att bidra med en bild så länge.

Thure
 
Bild från en av de finare cykelvägarna en bit från Stockholm. Kanske svår men börja gissa så kommer det ledtrådar.

Thure
OI001199.JPG
 
Norr om stan är det. Men ett par mil från era förslag.

Liten bit söderut på samma väg finns vyn nedan.

Thure

OI001196.JPG
 
Senast ändrad:
Stämmer bra Ringblom och vägen är Skålhamravägen. På samma cykeltur i våras, som genererade några andra frågebilder sista veckorna.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips