Gissa leden

Bohusvals (6-) på Svaneberget (i Sotenäs)?

Bohusvals är fel, 6- är fel och Svaneberget är fel. Men Sotenäs stämmer! :)

Detta är en led som jag tror får oförtjänt få bestigningar trots att den är så fin. Dels är den inte med i förföraren, utan endast i bohusguiden från 2002, och dels ligger den på en sidovägg. Sprickan till höger i bild är en grad 6 som jag inte vågade mig på, sprickan som jag ledade upp är endast grad 5.
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Vad trevligt! Ävja är ju jättefint. Brukar åka dit tidigt på säsongen och öva runouts :).

Någon som vill bidra med en bild?

Ävja är ju en riktig klassiker, och då tänker de flesta på stora väggen. Lilla väggen är minst lika fin, dock lite hårdare. (vilket ju också kan vara en fördel)

Jag bidrar igen då, den här borde vara lättare. Både riktigt fin led, och en über-klassiker:

Foto0330.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips